(!) Нагальні проблеми курсу - 2020

Шановні слухачі курсу "Еволюційно-біологічні основи поведінки людини" – 2020!

Я не зміг забезпечити такий запис лекцій, який забезпечив би рівномірний розгляд навчального матеріалу, повний розгляд усіх частин програми та достатній час на обговорення ваших рецензій. Насправді з цим були проблеми завжди, але карантин набагато ускладнив усю роботу. Я сподіваюсь, що постійно викладені лекції спрощують вашу роботу, але зрозумійте - їх запис вимагає дуже великих витрат часу від мене. Я не встиг записати усе, що хотілося. Давайте думати, як виходити з цієї ситуації.

1. Я викладаю посилання на свої більш старі матеріали, де є те, чого нам не вистачає.Це:

1а. "Статеві колонки", які я писав наприкінці свого перебування у статусі колумніста журналу "Комп'ютерра" (у свої часи це був крутий журнал з репутацією найінтелектуальнішого періодичного видання; я був колумністом і в друкованій версії, і потім, після того, як вона загинула, в електронній версії; співробітництво з журналом припинилося тому, що я підтримав Майдан...)

№ 1. Происхождение пола, раздельнополости и гемиклонального наследования. Постановка задачи

№ 2. Загадка секса. Cui prodest: ген, индивид, группа?

№ 3. Королева проблем эволюционной биологии: кошмар Дженкина возвращается

№ 4. Хватит ли восьми косвенных гипотез, описывающих преимущества полового размножения, чтобы объяснить возникновение пола?

№ 5. Правда ли, что королева эволюционных проблем — это Красная (a.k.a. Чёрная) Королева? Не торопитесь с ответом — не забывайте о гермафродитах!

№ 6. Победа устойчивости над оптимальностью, или Почему гермафродиты проигрывают самцам и самкам

№ 7. Обсуждение перехода от гермафродитизма к раздельнополости как пример неклассического развития естественнонаучной гипотезы

№ 8. О природе мужского и женского, или от конъюгации к оогамии

№ 9. Точка и троеточие. Биологическая часть заключительной колонки для Компьютерры

Мене питали, чому статей — дві, і чому вони саме такі. У колонках є відповідь; там пояснюється, чому самки продукують невелику кількість "коштовних" гамет, а самці — багато "дешевих"; з цього витікає безліч цікавих наслідків.

1b. Крім того, я не буду зараз записувати лекції, що стосуються рівнів добору та механізмів альтруїзму. Я пропоную вам лекцію, що була записана кілька років тому: 

Многоуровневый отбор в иерархических системах: сценарии Невидимой Руки, Невидимой Ноги и Невидимой Головы https://batrachos.com/InvisibleHead  

Тут для нас важливими є теми багаторівневого добору та обговорення форм альтруїзму.

Я вважаю, що саме багаторівневий добір є причиною "справжнього" альтруїзму (і, до речі, так званого "дарвіновського парадоксу" - поширення гомосексуальності у людини, незважаючи на те, що проти цієї ознаки діє добір). До речі, обговорення теми гомосексуаліьності було в цих колонках:

Социальная утопия: как должно относиться к разнообразию проявлений человеческой сексуальности непредвзятое общество, свободное от идеологий

О гуманитарном и естественнонаучном подходе к взрывоопасной теме: обсуждению причин гомосексуального поведения

2. Я, на жаль, так і не отримав відповіді на питання, які задавав на сторінці для зустрічей червоним. У розмовах брала участь невелика кількість студентів, і, хоча ці розмови були цікавими, ми просунулися недостатньо. Спробую інакше. Ось проблема: 

Людина — вид, що дуже незвичним (для інших тварин) чином пристосовується до середовища. Крім змін у механізмі еволюції, у людини є цікаві зміни у функціюванні жіночого організму. Це простий збіг, або зміни механізму пристосування та жіночої фізіології якимось чином пов’язані?
У більшості видів зі статевим розмноженням самці витрачають енергію, щоб зробитися привабливими для самиць. Леви вирощують гриву, соловейки співають, шалашники будують шалаші… Самиці дивляться на привабливих самців і роблять свій вибір.
Чому так? Чому у більшості видів вибір роблять самки?
А у людини? Скільки часу на мейк-ап витрачають жінки, скільки — чоловіки? Чому? Зовнішня привабливість і краса — характеристика, яку зазвичай вимагають від жінки. Чому? Хто у більшості випадків робить остаточний вибір у людини — жінка або чоловік?
У наших найближчих родичів, шимпанзе, збільшені грудні залози — ознака, що призводить до втрати самців сексуальної зацікавленості у самиці. Це — свідчення, що самиця годує грудями й нездатна до запліднення. У жінок грудні залози збільшені весь час і є привабливою для більшості чоловіків деталлю зовнішності. Чому?
Є дві глибокі зміни у жіночій фізіології. Кожна з цих змін зустрічається лише у кількох видів (водночас, здається, лише у нашого). Перша — заміна естрального циклу менструальним. Еструс є маркером овуляції. Менструація не пов’язана з овуляцією. Чому? 
Друга — клімакс. У більшості видів головний сенс існування особини — розмноження. Коли організм втрачає здатність розмножуватися, він в недалекому часі гине. У людини здатність до розмноження втрачається у представників різних статей по-різному. Чоловіки можуть втратити фертильність внаслідок різних захворювань, але у нормі зберігають її до глибокої старості. Жінки, яким ще жити та жити, зазнають суттєвої гормональної перебудови (клімаксу), і втрачають здатність до розмноження. Аномаліями є рідкісні випадки, коли це не відбувається. Після клімаксу здорові жінки можуть жити ще десятиліття, займатися сексом, але не вагітніють та не народжують. Чому? Який добір міг сформувати такі дивні пристосування?
Як пов’язані ці та інші особливості жіночої фізіології та поведінки з головними особливостями нашого виду (крім іншого, з тими, про які йдеться у двох “полуторних” лекціях про унікальність)?

Ось тут — сторінка "Збери сам". На ній — схема, що пояснює, наприклад, чому у типовому випадку самці демонструють себе перед самками (синенька така). Крім того, там є елементи, з яких можна зібрати схему, що пояснює особливості репродуктивної біології людини. Зробіть самі, як треба!
Якщо не зможете домовитися — копіюйте усе, що є в цьому гугл-документі, створюйте свій і робіть там, як треба (розішліть посилання, будь ласка)!

Невелике пояснення. Щоб "узяти" мишкою надпис (групу з текстового фрейму та рамочки) можна виділити ділянку, що перетне цю групу. Якщо її потягнути та натиснути Ctrl, вона скопіюється (або, наприклад, скопіюється стрілка). Щоб перемістити стрілку, треба перетягнути спочатку один її кінець, потім інший. Якщо початок або кінець стрілки потрапить на вузол групи з надписом, вони пов'яжуться і стрілка буде переміщуватися  разом з надписом. 

3. Я сподіваюсь, що ви зробите відеоогляди джерел. Яке джерело, чим незвичне, що ви винесли найбільш цінного, з чим ви не погоджуєтеся, що бажаєте обговорити. Щоб ви встигли передивитися огляди інших, їх треба вже надсилати. Давайте вирішимо, що я чекаю до 18 грудня (але якщо надішлете раніше — це буде дуже добре). Я розміщу ці огляди для усіх.

 

Д.Ш.