Секс на R

Я, автор — «Батрахосу», професор Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Дмитро Шабанов, пропоную студентам усіх факультетів Каразінського університету курс за вибором «Еволюція сексу і статевих стратегій: імітаційне моделювання на R» (скорочена назва — просто «Секс на R»). Я викладав цей курс у 2022 та 2023 роках; тепер він викладатиметься у весняному семестрі 2024 року. Тут розташовані матеріали, що пов'язані з викладанням цього курсу у минулі роки; я сподіваюсь, що з часом і кількість і якість цих матеріалів виростуть.

Поясню символ цього курсу. Він поєднує логотип мови R — блискучого засобу статистичного аналізу і моделювання — та символічне зображення суті сексу — сексуальної рекомбінації генетичної інформації. Наші смертні організми (сома) є сховищами, носіями та передавачами клітин зародкової лінії — герми. Герма є потенційно безсмертною. Чому сома людини (як і більшості високоорганізованих істот) передає не усю свою генетичну інформацію, а лише її випадково відібрану половину? Чи могли гени «домовитися» вдвічі зменшити шанси на свою передачу наступному поколінню, щоб надати таку ж можливість генам іншої особини — статевого партнера? Саме цей процес випадкової сексуальної рекомбінації у клітинах герми схематично показаний на рисунку, що обрано як символ курсу.

Звертаю увагу студентів, що можуть обрати цей курс: займатися на ньому ми будемо саме моделюванням. Ті, кого цікавить, як саме можна займатися сексом зі своїм партнером, мають шукати відповіді на свої питання на курсах сексологічного напряму. Але походження сексу (тобто сексуальної рекомбінації), його еволюційна стійкість є інтригуючими загадками для сучасної науки. Різноманіття стратегій сексуальної репродукції є недостатньо вивченою та дуже цікавою проблемою. Імітаційне моделювання дозволяє наблизитися до розуміння причин того, що ми спостерігаємо. З іншого боку, навички використання імітаційного моделювання у дослідженнях, що студенти їх отримають, намагаючись зрозуміти еволюцію сексу, можуть бути корисними й у багатьох інших ситуаціях.

Тож запрошую студентів до спільної роботи!