Лекции по экологии

Eco_XIII-XIV_Унікальність людства: перемога над простором та часом

Ця лекція водночас використовується в міжфакультетському курсі "Еволюційно-біологічні основи поведінки людини" та в курсі Екології (Біоекології). Саме тому її розміщено у двох місцях.
Тут послідовно розглянуті унікальні властивості людини та людства. Багато з них є різними формами часткової перемоги над простором та часом

Eco_XI-XII_Унікальність людства: наші джерела енергії

Ця лекція водночас використовується в міжфакультетському курсі "Еволюційно-біологічні основи поведінки людини" та в курсі Екології (Біоекології). Саме тому її розміщено у двох місцях.
Лекція присвячена унікальності людства з точки зору джерел енергії, що ми використовуємо. Кілька тез, які в ній обґрунтовані, таки.
Від використання сучасної енергії Сонці ми перейшли до використання енергії Сонця геологічного минулого, енергії часів утворення Землі, енергії минулих поколінь зір і йдемо далі у минуле. При цьому наші фізіологічні процеси лишилися такими ж самими, що й в інших тварин.
Один з найголовніших ресурсів людства — нафта. Наш сучасний спосіб життя (характер відносин з середовищем) є таким, що хоча ми живимося не нафтою, ми живимося ЗАВДЯКИ нафті. Нафта — вичерпний ресурс, і найближчим часом ми будемо спостерігати суттєві зміни нашого способу життя.
Ці важливіші з точки зору осмислення нашого стану та перспектив питання, але вони перебувають поза зоною уваги більшості людей. Прості рішення "перестанемо використовувати викопне паливо" реалізовані бути не можуть (це призвело б до швидкої загибелі великої частини людства від голоду, адже зруйнувало б процеси енергетичного субсидіювання сільського господарства, транспорту та кондиціювання їжі). Відповідь на питання "що робити?" є набагато складнішою та її треба шукати.

Eco-tmp. Биогеоценозы, продуктивность, экологические пирамиды (слайды)

Не полная лекция, но хотя бы слайды для напоминания того, о чем шла речь.

Eco_III_Стійкість біосистем. Складні біосистеми

Практично всі біосистеми належать до складних систем, що допускають лише феноменологічний, а не аналітичний опис. Одна з практично важливих властивостей біосистем — їх стійкість

Eco_I_Що таке екологія?

Небагато наук стикаються з тим, що їх назва і визначення виявляються предметом запеклих суперечок. До екології на пострадянському просторі це, на жаль, відноситься повною мірою. Слово «екологія» стало модним, і нині людина, що називає себе екологом, сидить в кожному підворітті. Це слово, яке з'явилося як назва біологічної науки, стало заяложеним і використовується, де тільки можна.

Eco-01. Структура курсу і "правила гри"

Знайомство з правилами, що діють під час вивчення курсу екології ("біоекології", як він зветься з 2018 р).