М. Кравченко, Д. Шабанов "Пізнаємо природу". Підручник для 5-го класу

 

Автори "Батрахоса", як працівники Лабораторії інтегруючого викладання природничих наук Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, розробили підручник "Пізнаємо природу" для 5-го класу Нової української школи. Цю роботу підтримало тернопільське видавництво "Підручники та посібники". Підручник отримав гриф МОН. 23 лютого 2022 р. він (і чимало альтернатив!) був запропонований для вибору вчителями. 24 лютого почалася війна...

Війна ще не виграна Україною, але, вочевидь, вже програна нападником, Росією. Росія не зможе ані окупувати Україну, ані перетворити її на сателіта. Коли війна закінчиться, скільки ще жертв буде принесено — ми ще не знаємо. Втім нам очевидно, що настане час знову впроваджувати нові курси та нові підручники. Навіть якщо внаслідок війни підручники не вдасться надрукувати у потрібний термін (будемо сподіватися, що вдасться!), наш підручник і додаткові матеріали будуть доступні онлайн.

Наш підручник і курс є результатом не лише роботи двох фізичних осіб, Марини Кравченко та Дмитра Шабанова. Це перший крок у створенні нового навчального простору — "Каразінські природничі науки". 

Попередня верстка підручника тут:  Кравченко_Шабанов_2022_Пізнаємо природу. Це ще не остаточний текст. Робота над ним триває. Будемо вдячні за критичне обговорювання та поради по його покращенню (в усякому разі, час на виправлення помилок ще є!).

 

 

Що буде складовими "Каразінських природничих наук"? Його перша частина — цей курс. Там розміщено текст та ілюстрації теоретичних та практичних частин кожного тижня. Завдання з друкованого підручника включати не будемо, зате включимо інші, додаткові. Крім того, в цьому середовищі мають бути:
1. Важливе — додатки. І ті, що зараз включені у підручник, і інші.
2. Ще важливіше — додаткові ілюстрації, відеоілюстрації, посилання та інтерактивні моделі. Зараз сил зараз на створення таких моделей, про які ми мріємо, недостатньо, але з часом вони можуть з'явитися. Ми впевнені у потужному потенціалі використання моделей у навчанні.
3. Можливо, найважливіше — середовище для взаємодії, місце зустрічі. Обіцяємо, що не кинемо без допомоги тих вчителів та учнів, що за нею звернуться.

Коли в "Каразінських природничих науках" буде кілька курсів, ми поєднаємо їх посиланнями, словниками тощо у єдине ціле.

Чим цей підручник відрізняється від альтернатив?

Певна інформація є тут:

 

А ось — маленька "агітка"...

 

Наш підручник достатньо складний; ми намагалися підштовхувати школярів до розвитку читання, мислення, здатності до обговорення. Ми розуміємо, що для багатьох шкіл більше підійдуть підручники, що дозволять проводити заняття за подібним курсом максимально ненапружено. Втім, ми сподіваємося, що комусь стане у пригоді й наш варіант; ми пишемо саме для таких школярів і вчителів (і, до речі, для батьків також).

Стиль основних частин підручника імітує розмову, причому — не з нерозумною дитиною, а з молодшим співрозмовником, який викликає повагу у дорослого (в усякому разі, ми намагалися створювати саме такий текст, а не повчальний). У цій розмові ми торкаємося насправді складних тем; нам хотілося не підвести рису під певною проблемою, а підштовхнути рух до її розв'язання.

Комусь побудова підручника здаватиметься незрозумілою. Тут справа не лише в програмі, якою ми користувалися; ми розуміємо підручник не як довідник, а як маршрут. Це робить наш текст зрозумілішим для читача, який йде цим маршрутом. Тому, хто просто гортає сторінки, зрозуміти його логіку буде важче.

Деякі з читачів нашого тексту дивуються, що ми пояснюємо певні речі інакше, ніж це роблять завжди. Нам навіть намагаються допомагати зробити так, як роблять завжди, а ми пручаємося! Якщо цікаво, можемо назвати деякі вузлові точки підручника, які ми намагалися робити, не як усі. Це не назви структурних елементів підручника, а наші пояснення того, що ми вважаємо головним!

Тиждень 1. (с. 6) Природа та культура, зовнішній та внутрішній світи; на сайті "Каразінських природничих наук": Як наука змінила наше життя? 
Тиждень 2. (с. 12) Системи та (без називання зайвих понять, звісно) пояснення емергентних властивостей систем; на сайті "Каразінських природничих наук": Що вивчає наука?
Тиждень 3. (с. 20) Моделювання у психіці, як спосіб передбачення; на сайті "Каразінських природничих наук": Завдяки чому природу можна вивчати?
Тиждень 4. (с. 27) Науковий метод (вийшло складно; як спростити без втрати якості - поки що не розуміємо); на сайті "Каразінських природничих наук": У чому сила науки?
...
Тиждень 12. (с. 93) Класифікація тварин — і спроба показати, що класифікації є різними; на сайті "Каразінських природничих наук": Як класифікувати тварин?
Тиждень 13. (с. 99) Складні відносини між подібністю та спорідненістю; на сайті "Каразінських природничих наук": Яка класифікація тварин є правильною?
Тиждень 14. (с. 108) Моделювання — це майже усе, що ми робимо! на сайті "Каразінських природничих наук": Моделі. Якими вони бувають?
...
Тиждень 19. (с. 145) Формули як моделі; на сайті "Каразінських природничих наук": Формула — це математична модель
Тиждень 20. (с. 152) Мальтузіанські обмеження зростання популяцій та природний добір; на сайті "Каразінських природничих наук": Як зростає чисельність живих істот? (М.К. вважає, що заскладно, а у Д.Ш. це — улюблений фрагмент)
...
Тиждень 23. (с. 178) Відносні та абсолютні шкали вимірювання; на сайті "Каразінських природничих наук": Змагання мінералів за твердістю
...
Тиждень 29. (с. 221) Основи екології; на сайті "Каразінських природничих наук": Чинники середовища
Тиждень 30. (с. 229) Спроба мотивувати на міркування про майбутнє; на сайті "Каразінських природничих наук": Вивчати. Розуміти. Зберігати

Те, що є наразі, — перед вами. Робота лише починається. Будемо вдячні за допомогу!