VI. Клас Aves-10. Екскурсії з Тетяною Атемасовою. Птахи населених пунктів


       

 

Дмитро Шабанов, Марина Кравченко. 
Online-курс зоології хребетних (у стані редагування)

 

I. Vertebrates Zoology
II. Архаїчні групи: Acraniata, Tunicata, Agnatha
III. Pisces

Екскурсії з Тетяною Атемасовою. Птахи населених пунктів

IV. Amphibia sensu lato
V. Reptilia sensu lato
VI. Клас Aves
VII. Клас Mammalia

 

Орнітофауна населених пунктів

Населені пункти сільського та міського типу, великі обласні центри відрізняються структурою потенційних оселищ птахів. Невеликі селища містять стабільний набір видів птахів, що пов’язані у гніздуванні із дахами, горищами, нежитловими спорудами. Є тільки один вид, пов'язаний виключно зі спорудами людини – горихвістка чорна, що його можна зустріти й у сільській і у міській забудові.

Звичайна горихвістка

Переважно гніздяться в спорудах людини у невеликих селищах або дачних ділянках сич хатній (горища мало відвідуваних споруд), два види ластівок, два види горобців, біла плиска.

Хатній сич

Типовим синантропом на Північному сході України є білий лелека.

 

У селах і селищах на дерев'яних і кам'яних будівлях, усередині сараїв або на горищних балках поселяється сільська ластівка. Гніздо зверху відкрите, що складається з землі, соломи та трави, кріпиться до горизонтальних поверхонь під навислими конструкціями. В середині липня можна побачити в населеному пункті величезні скупчення сільських ластівок – до цього часу молоді починають добре літати та самостійно ловити комах і об'єднуються в зграї з дорослими, готуючись до відльоту. У невеликих населених пунктах останнім часом стала гніздитися і міська ластівка (воронок).

Ластівка сільська

Ластівка міська

 

Найзвичайніші в будь-якому населеному пункті птахи – хатній і польовий горобці. Обидва види крім будівель охоче заселяють дупла дерев і шпаківні. Однак хатній горобець віддає перевагу містам або центральним районам селищ, польовий селиться на окраїнах і нерідко гніздиться далеко від населених пунктів – в лісі, захисних насадженнях, стінках колодязів, старих гніздах сорок і хижих птахів. У лісостеповій смузі він гніздиться великими колоніями в солом'яних дахах сараїв і скотарень. Гніздова будівля в обох видів відрізняється великою кількістю гніздового матеріалу, який стирчить з вхідного отвору. Гніздо має кулясту форму, навіть якщо його побудовано в дуплі.

Хатній горобець

Польовий горобець

Біла плиска гніздиться в сільській місцевості та містах в кам'яних і дерев'яних будівлях, поміщаючи гнізда на балках під дахом сараю, за обшивкою будинку, під ґанком на землі, в стосах дров, на перекладині під мостом. 

Біла плиска

 

Під дахами кам'яних будівель гніздиться чорний серпокрилець, як у сільській місцевості, так і у місті.

 

Міська забудова як новий штучний біоценоз має високу мозаїчність – до споруд з каменя й бетону різної висоти та конструкції додаються частки природних ценозів – річища, зелені зони (рештки лісу), штучні деревно-чагарникові насадження. Останні відрізняються відсутністю чагарникового ярусу та здебільшого штучним «стерильним» трав’яним ярусом. 

Місто, як середовище існування має специфічні риси. Воно є привабливим для низки видів птахів, що мають високу стійкість до антропогенного впливу. Міста, що існують як явище на материках нашої планети якнайменше впродовж останніх 300 років, перетворилися на новий штучний ценоз.

Розвиток електричного освітлення у містах робить їх достатнім орієнтиром для птахів, що мігрують вночі (фото – нічний Сан-Франциско з борту літака).

Міська забудова різної висоти (1-2 поверхи приватного сектора, 5-поверхова забудова, 9- поверхова та сучасні багатоповерхівки) являють собою різноманітні умови з точки зору гніздування птахів. До таких кам'яних місць помешкань воліють птахи-склерофіли, що формувалися в умовах  гірських або подібних до них. Звичайний мешканець міст – голуб, що має скельне походження залюбки гніздиться  різних мікростаціях – від балкона до горища. Останні є досить теплими (проходять труби опалення) і дають прихисток, наприклад, садовій горлиці, що розселилась у 70-ті роки минулого сторіччя і мешкає цілорічно виключно у містах. Гніздиться вона у парках, а зимові ночі проводить у теплих та затишних місцях.

 

 

Соколи – сапсан та боривітер живляться горобцеподібними та голубоподібними та мешкають на дахах будинків.

 

Чорний серпокрилець притаманний здебільшого високоповерховій забудові – тут між стінами в отворах він будує гніздо, вистилаючи його пухом. Кігті серпокрильця довгі й гострі, кістки ноги вкорочені й стовщені. Він «розрахований» на чіпляння до вертикальної поверхні цупкої стіни.

Серпокрилець

 

З птахів-склерофілів у містах гніздиться галка, що може утворювати навіть колонії. Як місця гніздування вона використовує порожнини у стінах будинків, під дахами.

Галка

 

Грак у місті стає помітним восени та взимку, коли утворює разом із галками та сірими воронами чималі скупчення. Навесні «зимові» граки відкочовують північніше, а до нас прилітають граки з півдня. Граки також утворюють колонії, споруджуючи гнізда на деревах. Гніздо має вигляд перевернутої піраміди, щільне, може використовуватися декілька років поспіль.

Грак

На відміну від граків та галок сіра ворона гніздиться поодинці – у лісопарках, парках, лісосмугах, садах.

Сіра ворона

 

Останніми роками у міських деревних насадженнях починає гніздитися крук, який вважався суто лісовим птахом. Він будує гнізда на деревах, віддаючи перевагу соснам.

Крук

 

Сорока є переважно місцевим мешканцем. Гнізда, споруджені сороками є досить важкими та витривалими. Навіть після того, як птахи закінчили гніздування, це гніздо використовується вухатими совами чи соколами (з чим пов’язана синантропізація вухатої сови). Зграї сорок добре помітні взимку, коли вони збираються на ночівлю біля водойм.

Сорока

 

Сойка у міських парках, складених переважно дубом та кленом широколистим часто помітна, коли вона підбирає на землі насіння та восени ховає його між опалим листям. Гнізда сойки також використовуються хижаками, що не будують гнізд самі. 

Сойка

 

Міські парки, сквери, сади та лісопарк містять комплекс птахів, притаманний зональним лісам – дібровам. Пернаті хижаки – великий та малий яструби споруджують гнізда у лісових «островах» міста. Вони живляться горобцями, горлицями та голубами, що мешкають тут у великій кількості.

 

 

 

Присутній також комплекс птахів, що є толерантними до антропогенного навантаження (дятли, синиці – велика та блакитна, зяблик, вільшанка, соловейко, мухоловка білошия, дрозди – співочий та чорний, у лісопарку трапляються вівчарики – жовтобровий та ковалик, у міському парку – підкоришник, повзик), в дуплястих деревах гніздяться шпаки.

 

 

Співочий дрізд

Чорний дрізд

Вівчарик-ковалик

 

Підкоришник

Повзик

Звичайний шпак

 

Взимку містом, особливо пустирями, літають зграйки чижів, чорноголових щигликів, звичайних вівсянок, костогризів.

 

 

З водоймами (річища, озера) у місті пов’язані озерний мартин, водяна курочка, мала пірникоза та у великій кількості – крижень, що взимку утворює великі скупчення на річках у місцях скидання теплих вод. Біля води на чагарниках і в купах хмизу можна зустріти волове очко.

Озерний мартин