Півтори природи людини – 01. Про що йде мова + Програма курсу + Оцінювання та вимоги

 
 

"Півтори природи людини"
Онлайн-матеріали до курсу "Еволюціонно-біологічні основи поведінки людини"

Д.А. Шабанов

  Про що йде мова + Програма курсу + Оцінювання та вимоги Література
  "Півтори природи людини"-01 "Півтори природи людини"-02

 

З 2017 року на біологічному факультеті Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна почато викладання міжфакультетського курсу за вибором студентів, що має назву "Еволюційно-біологічні основи поведінки людини". Якщо він буде викладатися у 2020 році, це стане четвертим роком викладання цього курсу. На цій сторінці наведено програму цього курсу, точніше – її робочий варіант, що коригується з часом. Анотація курсу розташована тут, а короткий проморолик – тут.

Ймовірно, слід пояснити, з чим пов'язана неофіційна назва цього курсу: "Півтори природи людини". Стало звичним говорити про біосоціальну природу людини, тобто наявність в неї двох природ – біологічної та соціальної. Для автора курсу важливо то, що соціальна природа значною мірою зумовлюється біологічною. Завдяки культурному спадкуванню ми отримуємо ті соціальні ознаки, для отримання яких є пристосованою наша біологічна природа. Звісно, наша соціальна сутність є певною мірою незалежною від біологічної, але на окрему природу не "тягне" – лише на половинку. Ось і виходить, що ми маємо півтори природи...

В цій директорії розміщені деякі матеріали презентацій. Наступного разу, коли буде викладатися цей курс, акцент буде зроблено не на тих матеріалах, що потрапили у ці презентації, а на якісь нові...

В цілому курс спрямовано на обговорення одного центрального припущення. Поведінка людини, і в першу чергу її репродуктивні та ієрархічні аспекти, значною мірою спрямовується неусвідомлюваними вродженими механізмами, що сформовані нашою біологічною еволюцією. Оскільки ці механізми є анахронічними (пристосувальними до такого середовища і способу життя, якими вони були в еволюційному минулому нашого виду), успішна адаптація сучасної людини потребує розуміння цих вроджених механізмів поведінки й коригування їх дії.

Певною мірою проблему, якій присвячено цей курс, окреслено у виступі автора на конференції TEDxKyiv2013. Запис цього виступу наведено нижче, а його розгорнута текстова версія знаходиться тут.

 

Еволюційно-біологічні основи поведінки людини

Програма курсу

1. Пояснювальне значення історичного підходу. Механізми біологічної еволюції. Пристосованість як відповідність біосистем та їх середовища. Організм та інші біосистеми як процеси; добір як механізм підвищення стійкості цих процесів. Перехід від креаціоністської моделі ("так зроблено для такої-то цілі") до адаптаціоністської моделі ("ці особливості є пристосуванням до того-то") і далі до "еквілібристської" моделі ("ми спостерігаємо такий стан тому, що саме він є стійким").

2. Еволюція еволюції, її головні етапи та фазові переходи (походження життя, генетичне спадкування, походження статевого розмноження, відокремлення герми та соми, появи складних планів будови організму, епігенетичного спадкування, гнучких механізмів поведінки, культурного спадкування, екстрасоматічного спадкування, еволюція мемів та т-мемів тощо). Анахронічність адаптацій, що сформовані природним добором. Проблема рівнів добору. Закономірність появи виду, що перший застосує нові високоефективні механізми вироблення адаптацій.

3. Еволюція поведінки тварин. Дарвінові, скіннерові, попперові та грегорієві істоти за Д. Денетом.

4. Поведінковий акт. Неврологічні та гормональні механізми керування поведінкою. Гнучкість поведінки.Вроджені механізми поведінки як комплекси вроджених мотивацій; «демонтаж» у людини інстинктів, як фіксованих комплексів дій.

5. Еволюція людини як результат багаторівневого добору. Походження альтруїзму внаслідок генного (споріднений альтруїзм), організмового (реципрокний альтруїзм) та групового (парохіяльний альтруїзм) добору. Сценарії багаторівневого добору: Невидима Рука, Невидима Нога, Невидима Голова. 

6. Конфлікт ознак людини, що сформовані низькорівневим та багаторівневим добором (Е. Уілсон). Прояви такого конфлікту на прикладі еволюційно характерних для людини сексуальних систем: серіальної моногамії, що підтримується добором низького рівню (Д. Морріс, К. О. Лавджой тощо), або множинних зв’язків у групі, що, вірогідно, підтримується груповим добором (Л. Морган, К. Райан и К. Жета тощо).

7. Норма, як стан ознаки, що підтримується добором. «Індивідуальна норма» і «групова норма». Еволюційна загадка відносно добору, що підтримує облігатну гомосексуальність; її можливе рішення з врахуванням групового добору (гомосексуальність як частина «групової норми», що підтримується груповим добором).

8. Поняття стратегії. Видові стратегії, стратегії внутрішньовидової взаємодії. Ієрархія стратегій за «горизонтом планування»: максимізація тривало-, середнє- та короткострокової адаптивності. Рівновага за Дж. Нешем. Застосування теорії ігор і моделювання для аналізу стратегій. Концепції еволюційно стабільних стратегій та внутрішньопопуляційних стратегій

9. Соціобіологія і еволюційна психологія про поведінку людини. Поширена критика «біологізаторства». Сфери людської поведінки з найбільшим впливом вроджених мотивацій: репродуктивна (сексуальна і батьківська), харчова та ієрархічна поведінка. Критика хибних уявлень щодо проявлення вроджених мотивацій: вони не є непереборними та вони не обов'язково мають проявлятися у будь-якому разі й у будь-якому середовищі.

10. Походження статевого розмноження і феномену статі.

11. Відмінності між жіночими та чоловічими стратегіями. Емансипація жінок і різні форми сучасного фемінізму. Причини «подвійного стандарту» і шляхи його коригування. «Тритактний» вибір партнера у людини (жінка робить заявку, чоловіки пропонують себе та демонструють дбайливість і перспективність, жінка обирає). Зміни репродуктивної поведінки жінок під час овуляції. Альтернативні стратегії вибору партнера. Батьківська поведінка, інвестиції у нащадків.

12. Вертикальні і горизонтальні зв’язки у групі, егалітарні і ієрархічні стосунки, їх переваги та недоліки.  Проблема ірраціональності людської поведінки. Проблема свободи волі.

13. Три типу реакції на дію власних вроджених програм: витіснення, підкорення та модифікуючий контроль. Механізм раціоналізації. Ознаки, що можуть свідчити про наявність вродженої компоненти у певній поведінці. 

14. Шляхи вивчення вродженої поведінки і підтвердження її вродженості. Складність зв’язку між вродженими та набутими ознаками. Можливі шляхи коректування проявів вродженої поведінки.

Оцінювання

Система оцінювання у цьому курсі має підштовхнути студентів до знайомства з матеріалом. У зв'язку з цим, оцінка складається з трьох компонентів:
– відвідування занять;
– виконання огляду літературного джерела;
– відповіді на тест наприкінці курсу.

Огляд літературного джерела

 Частина вашої роботи в курсі – це робота з літературою. Ознайомтеся з навчальною бібліотекою, що розташована на цьому сайті; вона містить більше за 100 книг (вони розташовані там з ознайомчою ціллю).

Повідомте, будь ласка, про книги, які не відкриваються, або ж відкриваються не у повному варіанті (можливо, що у бібліотеку випадково потрапили ознайомчі фрагменти, що публікують видавництва). Якщо ви можете порадити літературу, що має безпосереднє відношення до цього курсу, я буду вам вдячним.

Ідея вашої роботи полягає ось в чому: ви знайомитеся з літературою і полегшуєте знайомство з нею іншим. Для цього ви обираєте певне джерело (не обов'язково з бібліотеки на сайті, але обов'язково таке, що стосується програми курсу) і реферуєте його. Ви робите огляд джерела. Питання, які слід висвітлити:
– огляд самої книги;
– те, чим вона "заціпила";
– те, з чим ви не погоджуєтеся.

Розмістити ваше повідомлення можна на форумі на цьому сайті. Для цього бажано зареєструватися на сайті під власним ім'ям. Втім, це можна зробити й іншим чином. Напишіть те, що бажаєте, на Гугл-документах. Для цього вам треба мати аккаунт на gmail.com. Відкрийте до цього тексту доступ на редагування мені (d.a.shabanov[]gmail.com) та доступ на читання (або коментування) усім, у кого є посилання. Я відкрию до цього тексту доступ через Батрахос.

Ви можете обрати навіть ті книги, на які вже написані огляди на Батрахосі. Втім, це має сенс лише в тому випадку, якщо вам є що додати суттєвого (до речі, один з оглядів, на мій погляд, страждає на неконкретність: ознайомтеся з тим, як писали ці реферати інші, щоб навчитися доброму та не повторювати чужі помилки).

Якщо ви щось обираєте, повідомте мене. Якщо ви зробили вибір, не повідомили мене, а хтось обрав це є джерело і “зайняв” його — не ображайтеся на мене. Можете зробити інший вибір, а можете підготувати або спільне повідомлення, або дискусію. 

До роботи!