Півтори природи людини – 14. Питання щодо жіночої репродуктивної біології

 

"Півтори природи людини"
Онлайн-матеріали до курсу "Еволюційно-біологічні основи поведінки людини"

Д.А. Шабанов

Унікальність людства: перемога над простором та часом Питання щодо жіночої репродуктивної біології Підказки для пошуку відповіді на питання щодо жіночої репродуктивної біології
"Півтори природи людини"-13 "Півтори природи людини"-14 "Півтори природи людини"-15

 

Питання щодо жіночої репродуктивної біології

Людина — вид, що дуже незвичним (для інших тварин) чином пристосовується до середовища. За класифікацією Деннета ми є грегорієвими тваринами: ми пристосовуємося до середовища завдяки використанню моделей, які ми будуємо спільно з використанням таких «інструментів», як мова або наука. Крім змін у механізмі еволюції, у Homo sapiens Linnaeus, 1758 є цікаві зміни у репродуктивній біології, крім іншого — у функціюванні жіночого організму. Це простий збіг, чи наша культура та зміни жіночої фізіології якимось чином пов’язані? Найімовірніше припущення — що ті біологічні зміни, які відбувалися на останніх етапах нашої еволюції, тісно пов'язані в один причинно-наслідковий комплекс.

Сформулюємо кілька питань.

Питання 1: чому у людини привабливість демонструють самиці? У більшості видів зі статевим розмноженням самці витрачають енергію, щоб зробитися привабливими для самиць. Леви вирощують гриву, самці соловейків співають, самці павуків-павлинів танцюють перед самицями, самці шалашників будують шалаші для самиць… Самиці дивляться на самців, що намагаються їх привабити, та роблять свій вибір. Чому так? Чому у більшості видів вибір роблять самиці?

А у людини? Скільки часу на мейк-ап витрачають жінки, скільки — чоловіки? Чому? Відомі приклади ситуацій, у яких чоловіки витрачають багато часу та сил на зміну свого зовнішнього вигляду; здається, у більшості з таких випадків ці зміни призначені на те, щоб справляти враження не на жінок, а на інших чоловіків. Чому? Зовнішня привабливість і краса, ознаки молодості та плодючості — властивості, яку серед людей зазвичай вимагають від жінки (це констатація того, що відбувається у великій кількості випадків, а не того, як має бути). Чому? Хто у більшості випадків робить остаточний вибір у людини — жінка або чоловік?

У наших найближчих родичів, шимпанзе, збільшені грудні залози — ознака, що призводить до втрати у самців сексуальної зацікавленості у самиці. Це — свідчення, що самиця годує грудями й нездатна до запліднення. У жінок грудні залози збільшені весь час і є привабливою для більшості чоловіків деталлю зовнішності. Чому?

Питання 2: чому у людини еструс змінився на менструацію? Для нашого виду характерні глибокі зміни у жіночій фізіології. Кожна з цих змін зустрічається лише у кількох інших видів тварин (водночас, здається, лише у нашого). Одна з них — заміна естрального циклу менструальним. Розумієте, чим вони відрізняються? Еструс (течка, пустування) є маркером овуляції, коли самиця є рецептивною, може завагітніти. Менструація не пов’язана з овуляцією, приховує її. Чому у людини відбулися такі дивні зміни?

Питання 3: чому жінки втрачають здатність до розмноження у цілком життєздатному віці? Ще одна особливість жіночої репродуктивної фізіології людини — клімакс. У більшості видів головний сенс існування особини — розмноження. Коли організм втрачає здатність розмножуватися, він в недалекому часі гине. У людини здатність до розмноження втрачається у представників різних статей по-різному. Чоловіки можуть втратити фертильність внаслідок різних захворювань, але у нормі зберігають її до глибокої старості (з поступовим зниженням, причини якого також цікаво розглянути). Жінки, яким ще жити та жити, зазнають суттєвої гормональної перебудови (клімаксу), і втрачають здатність до розмноження. Аномаліями є рідкісні випадки, коли це не відбувається. Після клімаксу здорові жінки можуть жити ще десятиліття, займатися сексом, але не вагітніють та не народжують. Чому?