Екологія: біологія взаємодії. 4.09. Коменсалізм

 

 

 

Українська мова (найновіша версія) / Русский язык (обновление прекращено)

Д. Шабанов, М. Кравченко
Екологія: біологія взаємодії

Частина I. Біосистеми та біосфера
Частина II. Екосистеми та популяції
Частина III. Організми та їх середовище
Частина IV. Людство

← 4.08. Протокооперація

4.09. Коменсалізм

4.10. Різноманіття форм експлуатації →

 

4.09. Коменсалізм

Коменсалізмом називаються прямі або опосередковані через середовище відносини між двома популяціями, від яких одна — популяція коменсала — отримує вигоду (збільшує свою чисельність у відповідь на збільшення чисельності партнера), а інша — популяція господаря — індиферентна до цих відносин і не залежить від чисельності коменсала. З цього визначення випливає, що вигода, яку отримує коменсал, не пов'язана з якимись спеціальними витратами з боку господаря, а є наслідком його нормальної активності або життєдіяльності. Найчастіше коменсалізм пов'язаний майже безперервними переходами з протокооперації (якщо господар починає отримувати вигоду від свого партнера) або з паразитизмом (якщо господар відчуває шкоду).

Розглянемо приклади коменсалізму, класифікувавши їх за чотирма категоріями.

Їжа. Коменсал може харчуватися відмерлими господарями або їх частинами, а також відходами їхньої життєдіяльності. Так копрофаги харчуються послідом більших тварин, а некрофаги — їхніми трупами. Відлущені лусочки шкіри людей є їжею для різноманітних кліщів, що живуть у кімнатному пилу. Песці харчуються недоїдками білих ведмедів, а риби-лоцмани — недоїдками акул. Ретельне дослідження відносин між коменсалом і господарем часто свідчить, що активність коменсала може мати якесь значення для господарів. Копитні «зацікавлені» в тому, щоб поверхня ґрунту була покрита не їхніми екскрементами, а рослинами, а кліщі в кімнатному пилу можуть викликати у людей алергічні реакції. Проте, з певною часткою умовності такі відносини вважають коменсалістськими.

Притулок і захист. У норах бабаків живуть різноманітні жуки чорнотілки, метелики, жаби, мокриці й багато інших тварин. Горобці в'ють свої гнізда поруч із гніздами орлів та інших великих хижих птахів: ті не підпустять до своїх (а заодно і до гороб'ячих) кладок ворон, які розоряють гнізда. Риби морські качечки ховаються між голками морських їжаків. У прикладах з цієї дуже численної категорії коменсал отримує від хазяїна саме безпечний притулок.

Переміщення. Переміщаючись, тварини здатні переносити на собі найрізноманітніші більш дрібні організми. Псевдоскорпіони (дрібні представники чудової групи павукоподібних, деякі з яких живуть, крім іншого, в наших оселях) використовують для переміщення мух. Псевдоскорпіон підкрадається до мухи, хапає її за ногу своєю клешнею і разом з нею перелітає на нове місце проживання. Домашні мухи та прусаки, що харчуються нашою їжею, переносять на своїх тілах цілий комплекс бактерій і грибів. До цієї ж категорії слід відносити явище лоцманування — супроводу дрібними тваринами активно плаваючих більших. Справа в тому, що біля великого тіла, яке пливе під водою, виникає турбулентність, яка полегшує плавання дрібніших тіл. І риби (в тому числі риби-лоцмани, що дали назву цьому явищу), що супроводжують акулу, і дельфіни, які пливуть поруч зі швидкохідним кораблем, використовують цей ефект. Широко відомий феномен зоохорії — перенесення тваринами насіння рослин. Іноді рослини «зацікавлюють» тварин, забезпечуючи плоди м'ясистим частинами, їстівними для потенційних переносників, а іноді просто використовують тварин, формуючи чіпкі або клейкі плоди та насіння. Найчастіше індиферентність коменсалів для господарів, що їх переносять, умовна, позаяк пов'язана з деякими надлишковими витратами на переміщення або очищення поверхні свого тіла.

Зміна оселища. Найчастіше відносини між видами, що міняють місце свого існування, і тими, хто «користується» цими змінами, не розглядають в якості прикладів коменсалізму, хоча можуть бути віднесені до цієї категорії. Наприклад, всі спеціалізовані компоненти флори та фауни коралових рифів, за винятком тих, які пов'язані з коралами відносинами експлуатації або конкуренції, є коменсалами коралів, а безліч характерних видів дібров — коменсалами дубів.