Екологія: біологія взаємодії. Додаток III. Рекомендована література

Д. Шабанов, М. Кравченко
Екологія: біологія взаємодії

Частина I. Біосистеми та біосфера
Частина II. Екосистеми та популяції
Частина III. Організми та їх середовище
Частина IV. Людство

← Додаток ІІ. Питання для заліку або іспиту

Додаток IІІ. Рекомендована література

Додаток IV. Персоналії →

 

Додаток ІІІ. Рекомендована література

Екологія — незвична наука. Починаючи, припустимо, заняття з курсу зоології, не треба попереджувати студентів, якими підручниками не слід користуватися. На жаль, у разі екології таке попередження буде доречним. Студенти можуть піти до книжкового магазину, придбати 10 підручників екології та встановити, що не один з них не підходить для нашого курсу. Річ у тому, що назву «екологія» застосовують для самих різних видів діяльності...

Основним підручником даного курсу є цей підручник: Д. Шабанов, М. Кравченко. Екологія: біологія взаємодії. Його актуальна версія знаходиться на сайті; у 2009 році було надруковано його попередню версію. 

Один з авторів цього підручника входив у авторський колектив (і виконував функції редактора, що намагався узгодити між собою різні частини) цього видання: Бобильов В. П., Бригадиренко В. В., Булахов В. Л., Гайченко В. А., Гассо В. Я., Дідух Я. П., Івашов А. В., Кучерявий В. П., Мальований М. С., Мицик Л. П., Пахомов О. Є., Царик Й. В., Шабанов Д. А. Екологія: базовий підручник для студентів вищих навчальних закладів. — Харків: Фоліо, 2014. — 666 с. Ця книга містить багато матеріалу, але, на жаль, скоріше складається з низки окремих частин. У якості підручника для курсу екології (або ж біоекології) на біологічному факультеті Каразінського університету ця книга не буде зручною. З видань українською мовою можна рекомендувати підручник Гандзюра В. П. Екологія. — К.: ТОВ "Сталь", 2009 — 375 с.

Різницю між середовищезнавством та екологією легко зрозуміти за допомогою цих двох міжнародних підручників. Перший: Miller G. T., Spoolman S. E. Environmental Science. — Thomson Learning, Inc. 2016. — 594 p. Другий: Miller G. T., Spoolman S. E. Essentials of Ecology. — Thomson Learning, Inc. 2009. — 382 p. Ще двома англомовними підручниками, що охоплюють значну кількість матеріалу, є наступні книги. Перша: Moles M.C. Ecology: concepts and applications. 8-th. ed. – McGraw-Hill Education, 2018. – 572 p. Друга: Smith T. M. Smith R. L. Elements of ecology. – Pearson Education, 2012. – 704 p. І наостанок ще два кольорові англомовні видання, що є популярними, але також надають цікавий матеріал. Це Britannica Illustrated Science Library: Ecology. – Encyclopædia Britannica, Inc., 2010 – 102 p. та Pollock S. Eyewitness: Ecology. – Dorling Kindersley Limited, 2011. – 72 p.

 

 

Додаток III. Орієнтовна програма семінарів

Д. Шабанов, М. Кравченко. Екологія: біологія взаємодії

Додатки

Додаток V. Тестування у курсі екології