III. Pisces-10. Іхтіофауна Харківської області


     

 

Дмитро Шабанов, Марина Кравченко. 
Online-курс зоології хребетних (у стані редагування)

 

I. Vertebrates Zoology
II. Архаїчні групи: Acraniata, Tunicata, Agnatha
III. Pisces

Іхтіофауна Харківської області

IV. Amphibia sensu lato
V. Reptilia sensu lato
VI. Клас Aves
VII. Клас Mammalia

III. Pisces-09. Підклас "Sarcopterygii" — Лопатепері   IV.01. Походження чотириногих, історія та основні викопні групи амфібій

 

Іхтіофауна Харківської області 

Гірчак європейський (Rhodeus amarus)

Дрібна (TL 4-7 см) зграйна осіла риба. Тіло високе, бічна лінія коротка (4-7 лусочок), відсутні зазублені колючі промені в спинному і анальному плавцях. В задній половині тіла помітна зеленкувато-синя смужка, яка досягає кінця лускового покриву, дещо ширшаючи на хвостовому стеблі. Рот маленький, дещо скошений, напівнижній. Глоткові зуби однорядні, стиснуті з боків, не зазубрені, зубна формула переважно 5--5.

Живе як біля перекатів, так і в місцях зі слабкою течією або в непроточних, часто дуже зарослих водоймах з кам'янистим або піщано-мулистим дном. Значну частину часу гірчак проводить в придонному шарі води в заростях водної рослинності; у відкритих місцях майже не трапляється. Живиться переважно фітопланктоном, а також водоростями і дрібними личинками комах. Нерест порційний, у весняно-літній період. До початку нересту, наприкінці квітня – у травні, у самиці з'являється довгий яйцеклад, а звичайне синювато-сріблясте забарвлення боків тіла самця змінюється на червоно-рожеве, роблячи гірчака однією з найяскравіших наших риб, що порівнюються красою з екзотичними акваріумними рибками. За способом нересту гірчака відносять до остракофілів: за допомогою яйцеклада велика ікра (діаметр 1,7-2,1 мм) численними дрібними порціями відкладається самками в мантійну порожнину двостулкових молюсків, де і триває її подальший розвиток; вона надійно захищена. Абсолютна плодючість становить від декількох десятків до майже 300 ікринок.

Європейський гірчак – самиця з яйцекладом та самець у шлюбний період

 

Китайський карась (Сarassius auratus)
Звичайний карась (Carassius carassius)
Сріблястий карась (Carassius gibelio)

Для карасів характерне коротке високе тіло, щільно сидяча велика луска і великий зазублений по задньому краю негіллястий промінь в спинному і анальному плавцях. Рот невеликий, кінцевий, косо спрямований. Вусики відсутні. У звичайного карася загальне забарвлення переважно жовтувато-мідне, високе округле тіло і світла очеревина. Сріблястий та китайський карасі зазвичай мають сіре, інколи чорнувате або бронзувате, чи сріблясто-біле загальне забарвлення, темну очеревину і більшу кількість зябрових тичинок (39-50 проти 23-25 тичинок у звичайного карася). Тіло їх зазвичай менш високе і менш округле, ніж у звичайного карася (рис.2.4). Глоткові зуби однорядні, 4—4.

Усі карасі віддають перевагу повільно текучій або стоячій воді, заплавних озер, стариць і ставків, зарослих водною рослинністю, нерідко заболочених, часто трапляються на прогрітих сонцем замулених ділянках з низьким вмістом кисню у воді. Тримаються практично весь час безпосередньо біля самого дна, де живляться бентосом. Проте сріблястий дещо менший за розміром карась уникає течії та невеликих потоків. У деяких водоймах є єдиними представниками іхтіофауни. Риби середнього розміру, максимальні розміри (TL) можуть сягати 40 cм, але у середньому набагато менші, часто трапляється карликова тугоросла форма.

Нерест порційний, у звичайного карася – з середини травня по середину червня, у інших може бути з квітня по липень. За характером нересту карасів відносять до фітофілів: ікра відкладається на мілководді на водну рослинність або на рослини залитих водою заплавних лук.

Абсолютна плодючість карасів залежить від віку та розміру і може сягати 600 тис. ікринок. 

Перша інформація про наявність сріблястого карася у басейні датується початком наукових іхтіологічних спостережень у регіоні, а перша літературна згадка про наявність китайського карася – 2009 роком. 

Карасі: звичайний (ліворуч) та сріблястий (праворуч)

 

Сазан або короп (Cyprinus carpio)

Сазан, або його одомашнена форма – короп, віддає перевагу більш чистій і багатій на кисень воді, ніж карасі та лин, але теж уникає річкових ділянок з швидкою течією. Луска у сазана досить велика, золотисто-жовта, спинний плавник довгий, темно-сірий; на задньому краї останнього нерозгалуженого променя спинного і анального плавців є дрібні зазубринки у вигляді пилки. Хвостовий плавець червонувато-сірий, парні і анальний жовтуваті. На верхній губі є пара коротких вусиків. Рот кінцевий, глоткові зуби трирядні, 1.1.3—3.1.1. Досить велика риба, максимальні розміри можуть сягати 1 м при масі тіла більше 20 кг.

Тримається практично весь час біля самого дна, де живиться бентосом. Нерест порційний, фітофільний, триває з кінця квітня до початку червня в прибережній смузі водойми в заростях м'якої водної та на залитій заплавній рослинності. Абсолютна плодючість від 96 тис. до 1,5 млн. ікринок.

Короп є одним з наймасовіших і улюблених об'єктів аквакультури. 

Сазан

 

Білий амур (Ctenopharyngodon idella)

Рослиноїдний вид-селенець. Єдиний вид нашої іхтіофауни, який споживає переважно вищу водну рослинність. Тіло видовжене, низьке, досить товсте, ледь сплющене з боків. Лоб широкий, очі невеликі, рот напівнижній. Переважний колір забарвлення тіла жовтувато-сірий. Глоткові зуби дворядні, 2.5—5.2 або 2.4—4.2, гостро зазубрені, з борозною на жувальній поверхні. 

Об’єкт рибництва, розмножується лише у штучних умовах, до природних водойм потрапляє зі ставків та водосховищ, на яких здійснюється рибогосподарська діяльність. Може досягати розмірів до 120 см при масі тіла до 30 кг. Біля біологічної станції рідкісний, лише інколи трапляється в уловах рибалок-любителів на русловій ділянці Сіверського Дінця та у його затоках. 

Білий амур

 

Донський коротковусий пічкур (Gobio brevicirris)
Донський білоперий пічкур (Romanogobio tanaiticus)

У пічкурів тіло валькувате, більш циліндричне в передній частині, вкрите великою лускою; біля рота є 1 пара вусиків. На боках тіла уздовж бічної лінії 7-11 різного ступеня виразності заокруглених темних плям. Глоткові зуби дворядні, витягнуті в помітний гачок, частіше 3.5–5.3 Довжина цих невеликих зграйних рибок зазвичай не більше 13 см. Пічкур донський коротковусий звичайний живе в річках, тримаючись дна на неглибоких ділянках зі слабкою або середньою течією, або мешкає в озерах і ставках на піщаних або галечникових мілинах. Пічкур білоперий донський (довговусий пічкур) є ендеміком басейну Дону та Сіверського Дінця, мешкає в основному в руслових ділянках річок, тому трапляється в уловах значно рідше за попередній вид. Відрізняють його від пічкура донського коротковусого звичайного за світлими, без поперечної смугастості або плямистості спинному і хвостовому плавцями (у «коротковусого пічкура» плавці смугасті), більш короткому рилу і довгому вусику, що заходить за задній край ока. Рот нижній.

Пічкури є типовими бентофагами; їхню їжу складають водні донні личинки комах, черв'яки, дрібні молюски та ракоподібні, а також рослинні залишки. Нерест порційний, ікра відкладається на пісок або твердий субстрат. Починається нерест в травні, коли вода прогріється до 13-200 С, і триває до липня. Абсолютна плодючість коротковусого пічкура у середньому становить близько 4-7 тис. ікринок, максимально до 12 тис., у білоперого дещо менша.

Коротковусий пічкур

Білоперий пічкур (праворуч)

 

Амурський чебачок (Pseudorasbora parva)

Довжина тіла до 12 см, маса до 15 г, тривалість життя до 5 років. Глоткові зуби однорядні, гладенькі, стиснуті з боків, на вершині з невеликим гачком, зубна формула частіше 5–5. Тіло видовжене, низьке, ледь сплющене з боків. Луска велика, голова дещо сплощена зверху вниз, відносно невелика. На задній частині кожної лусочки є напівмісяцеві темні плями, опуклістю спрямовані назад.  Уздовж усього тіла тягнеться темна смуга. Рот невеликий, напівмісяцевий, у верхній частині має вигляд поперечної щілини.

Тримається головним чином зграйками серед рослинності на ділянках з піщано-мулистим дном. Нерест порційний, наприкінці весни – у першій половині літа, плодючість до 4 тис. ікринок.

Перші достовірні знахідки виду у басейні Дінця відбулися у районі біологічної станції у 2000-х роках. На сьогодні широко, але спорадично розповсюджений вид, головним чином трапляється у ставках, у природних водотоках рідше. Періодично відбуваються спалахи чисельності у окремих водоймах.

Амурський чебачок

 

 

Лящ звичайний (Abramis brama)
Плоскирка (Blicca bjoerkna)
Синець (Ballerus ballerus)
Клепець або білоглазка (Ballerus sapa)

Ці чотири види морфологічно близькі, хоча і належать до різних родів. Молодий статевонезрілий лящ і доросла плоскирка настільки схожі своєю ромбовидною формою тіла та загальним сріблясто-білим забарвленням, що їх нерідко плутають навіть досвідчені рибалки. Відрізняють ляща від плоскирки   світло-сірими (або темними у великих риб) плавцями, тоді як у плоскирки парні плавці червонуваті. Луска над бічною лінією у ляща значно дрібніша, ніж у плоскирки, а діаметр очей у дорослих риб помітно менший за довжину рила. Крім того, у ляща глоткові зуби однорядні (5-5, рідко 6-5), а у плоскирки дворядні (2,5-5,2 або рідше 3,5-5,3). У довжину лящ досягає зазвичай не більше 45 см (максимально 75 см), плоскирка – до 25, рідко до 30 см.

Під час живлення тримаються біля дна, а решту часу проводять у придонних шарах на великій або середній глибині. Ці стайні осілі риби мешкають переважно в непроточних водоймах і на ділянках річки з повільною течією. Їх сильно висувні роти, які витягуються в досить довгу трубку, спрямовану донизу, здатні висмоктувати з ґрунту глибоко занурені організми бентосу, переважно личинок хірономід та інших комах; у раціоні також присутні дрібні ракоподібні, черви і молюски.

Абсолютна плодючість ляща близько 750 тис. ікринок. Нерест фітофільний, одноразовий, починається в кінці квітня і триває до середини травня. Відбувається в заплавних водоймах або в заростях прибережної водної рослинності. На нерест йдуть різновікові групи ляща трьома хвилями. Плоскирка, як і лящ, відкладає ікру на рослини, а нереститься порційно з кінця квітня або початку травня до червня або кінця червня; абсолютна плодючість до 150 тис. ікринок.

Лящ (праворуч) та плоскирка (ліворуч)

 

Клепець має більш прогонисте, ніж у ляща і плоскирки, тіло. На відміну від них є типовим річковим мешканцем, але загалом у  басейні Сіверського Дінця трапляється досить рідко. Від ляща морфологічно відрізняється також більш довгим анальним плавцем (A III 35-42 проти A III 25-30 у ляща). Досягає довжини (SL) 25 см, рідко 33 см. Віддає перевагу ділянкам водойм з великою глибиною, де тримається у зграях. Живиться личинками хірономід, волохокрильців та інших комах, дрібними двостулковими молюсками і рослинами. Нерест одноразовий, відбувається на кам'янистому чи іншому твердому ґрунті в руслах річок у другій половині квітня – на початку травня при температурі води 14-15°С. Абсолютна плодючість до близько 100 тис. ікринок

Синець – озерно-річкова риба середньої довжини (SL зазвичай до 35 см, рідко до 45 см). Відрізняється дуже прогонистим, сріблясто забарвленим тілом, довгим анальним плавником (A III 36-43) і дрібною лускою. Свою назву отримав за спину, яка відливає синявою. Мешкає синець на повільно текучих ділянках великих і середніх річок, в руслових проточних озерах і водосховищах. Косий, спрямований догори рот синця добре пристосований для живлення зоопланктоном в товщі води. Відкладання ікри одноразове, відбувається на мілководді або на залитих луках на рослинність або її рештки, наприкінці квітня – на початку травня, при температурі води 13-14° С. Абсолютна плодючість до 80 тис. ікринок.

Клепець (ліворуч) та синець (праворуч)

 

Звичайна верховодка або уклея (Alburnus alburnus)

Відносно дрібна риба, яка може досягати довжини (SL) 17 см, але зазвичай менше. Спина і боки у неї сильно приплющені, а нижній профіль тіла і повна бічна лінія більш-менш дугоподібно вигнуті донизу. Тіло видовжене, рот маленький напівверхній, обернений догори. Зубна формула 2.5–5.2. Луска легко відпадає. Верховодка зазвичай не уникає швидкої течії, але мешкає і на відкритих повільно проточних ділянках річки або в затоках з малопроточною водою, нерідко трапляється зграйками біля перекатів в затишній зоні, часто вистрибує з води. На заболочених і сильно зарослих рослинністю ділянках майже на трапляється.

Живиться зоопланктоном – ракоподібними, лялечками хірономід і повітряними комахами. Дорослі риби живляться також молоддю риб. Нереститься в травні-червні за температури води вище 14-16° С, ікра кількістю до 35 тис. ікринок відкладається 2 - 6 порціями, в затишних місцях на ґрунт – камені, гальку, пісок, на затоплені дерева і підводні рослини в широкому діапазоні глибин від 20 см до 4-5 м.

Верховодка (уклея)

 

Вівсянка або верховка (Leucaspius delineatus)

Дуже дрібна риба розміром тіла до 8 см з округлою спинкою і дуже короткою (неповною) бічною лінією, що закінчується в першій третині довжини тіла. Латеральне забарвлення дзеркально-сріблясте, на черевці загострений кіль, рот маленький верхній зрізаний косо, луска тонка. Тіло видовжене невисоке, майже веретеноподібне. Глоткові зуби дворядні (1.5—4.1, 1.5—5.1, 2.5—4.2) або однорядні (5—4, 5—5), або на одному боці дворядні, на іншому однорядні.

Разом з верховодкою є найбільш типовим зграйним мешканцем приповерхневих горизонтів, але у річках віддає перевагу ділянкам та затокам з малопроточною водою або повільною течією, часто трапляється в ставках і невеликих озерах. Веде денний спосіб життя, живиться переважно зоопланктоном і повітряними комахами. Поїдає у великих кількостях ікру і молодь риб, а також личинок комарів. Ікра відкладається кількома порціями головним чином на рослинність, при температурі води вище 15°С в травні—червні, кладки мають вигляд довгих вузеньких рядків.

Вівсянка (верховка)

Строкатий товстолоб (Aristichthys nobilis)
Білий товстолоб (Hypophthalmichthys molitrix)

Обидва види товстолобів – великі зграйні риби вагою до декількох десятків кілограмів при довжині тіла інколи більше 1 м, що трапляються в даний час в Україні в ставках, озерах і водосховищах, а зрідка і в рівнинних річках. Чисельність їх популяцій підтримується тільки за рахунок штучного розведення. Обидва види зовні дуже схожі між собою (рис.2.8). У білого товстолобика загальне забарвлення тіла світле, сріблясте, анальний і черевні плавники рожеві або червоні, зяброві тичинки з'єднані між собою суцільною слизовою оболонкою. У строкатого товстолобика загальне забарвлення тулуба зазвичай темніше, часто з темними плямами, більша голова і довші грудні плавці, що заходять своїми кінцями за основу черевних плавців; зяброві тичинки пов'язані між собою слизовою оболонкою. Очі розташовані значно нижче медіальної лінії тіла і заходять донизу від кута рота. Рот зрізаний косо, спрямований вгору, зяброві тичинки численні, дуже довгі, перевищують довжину зябрових пелюсток. Луска дуже дрібна. Зубна формула 4—4. 

Товстолоби є планктофагами, що фільтрують своїми численними мілкосітчастими довгими тичинками зважений у воді планктон. Білий товстолобик живиться майже тільки фітопланктоном, а строкатий товстолобик – переважно зоопланктоном. Розмноження цих інтродукованих в наші водойми далекосхідних видів здійснюється тільки в штучних умовах, після чого підрощена молодь випускається в ставки і водосховища, звідки і потрапляє у русла річок.

Строкатий (ліворуч) та білий (праворуч) товстолоби

 

Волзький підуст (Chondrostoma variabile)

Волзький підуст – середніх розмірів вид (довжина тіла до 40 см), який є справжнім річковим жителем. Тіло видовжене низьке, дещо стиснуте з боків. Для підуста характерні також нижній рот у вигляді поперечної щілини і покрита роговим чохликом нижня щелепа. Рило довге, хрящувате. Глоткові зуби однорядні, ножеподібні, 6—5, 6—6.

Мешкає на глибоких ділянках річок з помірною або слабкою течією. Не трапляється в малих швидкоплинних річках, заплавних озерах та інших місцях зі стоячою водою. Веде зграйний спосіб життя і тримається головним чином в придонних горизонтах в безпосередній близькості до дна. Підуста можна охарактеризувати як фітофага і детритофага, а головним чином як перифітонофага, що зіскрібає ротом водоростеві обростання з каменів, корчів і підводних частин рослин. Одноразовий нерест відбувається на твердому субстраті за температури води близько 7-9°С в квітні-травні. Ікрометання відбувається на швидкій течії і великій глибині. Абсолютна плодючість до 40 тис. ікринок.

Волзький підуст

 

Звичайна білизна (Leuciscus aspius)

Єдиний серед місцевих коропових риб вид, який є справжнім активним хижаком-стенофагом (з досить вузьким спектром живлення), що постійно полює на інших риб. Завдяки своєму дуже прогонистому, сильно стислому з боків тілу і наявності загостреного кіля за черевними плавцями, ця риба активно полює в товщі та біля поверхні води, переслідуючи свою жертву. Найбільша довжина тіла до 95 см, звичайно 40-50 см, маса до 8 кг. На відміну від більшості хижих риб, у білизни, як і у всіх коропоподібних риб, відсутні зуби на щелепах і в роті. Однак, його великий, спрямований вгору рот, з виступаючою вперед нижньою щелепою, забезпечений своєрідною «защіпкою» на кінцях щелеп: горбком на нижній щелепі, що входить у виїмку верхньої щелепи. Така будова рота дозволяє міцно схоплювати дрібну здобич, а гачкоподібні дворядні глоткові зуби (3.5—5.3) сприяють утриманню жертви. 

Мешкає на відкритих ділянках зі спокійною течією річки або в чистих слабопроточних водосховищах, великі екземпляри поодинці. Вважає за краще триматися мілин і перекатів – місць, де в достатній кількості водиться основна його їжа – верховодка та дрібна плітка.

Білизна, як і більшість хижих риб, нереститься рано, в квітні, при температурі води близько 4-6°С. Нерест одноразовий, ікра відкладається на кам'янисте або інше тверде дно в руслі річки на швидкій течії. Абсолютна плодючість до 480 тис. ікринок

Білизна

 

Головень (Leuciscus cephalus)

Велика, дуже красива риба з подовженим тілом і широкою головою з великим кінцевим ротом. Довжина тіла до 80 см, зазвичай біля 35 см. Глоткові зуби міцні, дворядні, дещо складчасті, на кінці з невеликим гачком, 2.5—5.2. Боки сріблясто-білі або злегка жовтуваті, грудні плавці жовтувато-помаранчеві, черевні і анальний – червоні, спинний та хвостовий плавці темно-сірі, у молоді хвостовий плавець світліший з майже чорним зовнішнім краєм. Луска велика, з темним обідком. Найчастіше одиночна риба, але іноді трапляється невеликими зграйками, особливо восени перед заляганням в зимувальні ями і під час весняного ходу. Живе зазвичай в річках з помітною течією і прохолодною або холодною водою, в озерах практично не трапляється. Віддає перевагу піщаним, кам'янистим або глинистим ґрунтам, уникає зарослих і заплавних місць. Мешкає на глибині в руслі річки, а також на перекатах та мілинах;  частіше, ніж інші придонно-пелагічні риби, з'являється біля поверхні. Досягає довжини (SL) 60-80 см.

Харчується різноманітною їжею, як біля поверхні, так і в товщі води, а також біля дна. Значна частка в його раціоні представлена падаючими на поверхню води повітряними комахами, а у більш великих особин – ще й дрібними рибами. У деяких водоймах основу живлення може становити бентична епіфауна. Нерест тривалий, порційний (3-4 порції), починається в травні за температури води близько 11°С і триває до середини червня. Ікра у загальній кількості до 100 тис. ікринок відкладається на кам'янистий або інший твердий ґрунт.

Головень

Ялець Данилевського (Leiciscus danilewskii)

Невелика риба, довжина тіла до 20 см, маса до 80 г. Тіло видовжене, низьке, валькувате, слабко стиснуте з боків. Зубна формула 2.5—5.2. Рот напівнижній, майже кінцевий. Від більшості симпатрично поширених яльцевих відрізняється відсутністю забарвлення плавців, від молоді білизни схожих розмірів – відсутністю «защіпки» на щелепах.

Ендемік басейну Дону. Зграйний придонний реофіл. Нерест на ділянках з твердим субстратом з кінця березня до початку травня, максимальна плодючість до близько 10 тис. ікринок. Живиться переважно бентосними організмами. У першій половині ХХ століття вважався тодішніми дослідниками «дуже поширеним» у Сіверському Дінці, починаючи з кінця 1980-х років вважається вже дуже рідкісним взагалі для басейну. У районі біологічної станції найчастіше спостерігається нечисленними зграйками на піщаних мілководдях. 

Ялець Данилевського (ліворуч) та амурський чебачок (праворуч)

 

В’язь (Leuciscus idus)

Тіло помірно високе, дещо видовжене, стиснуте с боків; рот невеликий, кінцевий, висувний, з косою ротовою щілиною; хвостовий плавець з помітною вирізкою; луска середнього розміру, в бічній лінії 52-65 лусок. Досягає довжини 85 см і маси 6-8 кілограм, зазвичай довжина не перевищує 45 см, маса – 2 кг.  Глоткові зуби 3.5—5.3, міцні, циліндричні, на кінці гачкоподібно загнуті. Загальне забарвлення сріблясто-біле або сріблясто-жовтувате, вище бічної лінії – більш темнувате; спинний та хвостовий плавці темні, іноді з червонуватістю, решта плавців – оранжувато-червоні; райдужна оболонка зазвичай жовтувата або червонувата. Від плітки і краснопірки головним чином відрізняється помітно дрібнішою лускою. Від головня добре відрізняється більш високим тілом, більш інтенсивно пофарбованими в малиново-червоний колір черевними і анальним плавцями, формою краю анального плавця. Крім того, в’язь більше тяжіє до дна і населяє повільно текучі рівнинні річки і озера, трапляється в заплаві і серед заростей рослин макрофітів.

Живиться бентичними комахами і ракоподібними, повітряними комахами, що падають у воду, і дрібною рибою. Нерест одноразовий,  починається дуже рано, в березні-квітні, за температури води 5-6°С. Ікрометання здійснюється на кам'янистий або інший твердий ґрунт на великій глибині. Абсолютна плодючість до 170 тис. ікринок.

В’язь

 

Звичайна плітка (Rutilus rutilus)

Одна з найбільш масових прісноводних риб. У неї напівнижній маленький рот, оранжеве забарвлення плавців і райдужки очей – цим вона добре відрізняється від краснопірки. Тіло відносно коротке, високе, стиснуте з боків (рис.2.12). Глоткові зуби потужні, однорядні, 6—5, 5—5. Довжина тіла досягає 30-35 см, у середньому значно менша. Живе в озерах і повільнотекучих річках, часто серед заростей рослин. Спектр живлення дуже широкий. У період росту веде типовий пелагічний спосіб життя, живлячись водоростями, личинками комах і дрібними молюсками. З віком більше тримається придонних шарів води, де переходить на живлення донною епіфауною, зокрема молюсками.

Нереститься зазвичай у великих зграях з 2 підходами (спочатку великі риби, потім ті, що вперше нерестяться) наприкінці квітні за температури води близько 8-10°С. Нерест одноразовий, ікра відкладається на мілководдях або в заплавних водоймах на жорстку водну або заливну торішню рослинність. Абсолютна плодючість – до 170 тис. ікринок.

Плітка

 

Звичайна краснопірка (Scardinius erythrophthalmus)

Живе в повільно проточних водах і стоячих водоймах з прозорою водою і заростями підводних рослин, серед яких тримається постійно. Зовнішнім виглядом нагадує плітку, але не з помаранчевими, а з яскраво-червоними плавцями. У краснопірки косо спрямований вгору рот і покритий лускою кіль за черевними плавниками, а райдужка очей краснопірки сріблястого чи зеленкувато-жовтуватого кольору і ніколи не буває повністю помаранчевою. Досягає довжини (SL) 20-30 см (рис.2.12).

Рот добре пристосований для живлення як падаючими у воду повітряними комахами і зоопланктоном, що мешкають в товщі води, так і рослинами макрофітами, які складають основну частку в її раціоні в теплу пору року.

Нерест порційний (до 3 порцій), відбувається пізніше, ніж у більшості аборигенних коропових риб, в травні-червні, коли вода прогріється до 18-20°С. Ікра відкладається на прибережну водну рослинність. Абсолютна плодючість до 300 тис. ікринок.

Краснопірка

 

Лин (Tinca tinca)

Осіла одиночна риба, зазвичай досягає довжини тіла не більше 30 см. Тіло відносно коротке, досить високе, товсте. Забарвлення зеленувато-золотисте або буре, луска дрібна, глибоко сидить в товстій шкірі, тіло вкрите товстим шаром слизу. У кутах рота розташовано по одному короткому вусику. Зубна формула 4—5, 5—4, 4—4. 

Лин є типовим бентофагом, що живиться переважно личинками хірономід та інших комах. Інтенсивно живиться тільки влітку, а взимку зазвичай заривається в мул і впадає в сплячку. Починає нереститися в кінці травня-червні за температури води близько 20°С. Нерест триває близько 1,5-2 місяців. Ікрометання порційне, нова порція ікри відкладається приблизно кожні 2 тижні на водну рослинність. Абсолютна плодючість зазвичай становить близько 300-400 (до 950) тис. ікринок.

Лин

 

Сибірська щипавка (Cobitis melanoleuca)
Звичайна щипавка (Сobitis taenia)
Азовська щипавка (Cobitis tanaitica)

Щипавки мають подовжене вугроподібне невисоке тіло, навколо рота у них розташовані 3 пари вусиків. По середині спини ряд темних плям, нижче, на боках тіла, чотири зони поздовжньої пігментації: зона дрібних крапок, потім зона збільшених овально-повздовжніх плямок, нижче знову зона дрібних крапок, а ще нижче зона найбільших більш-менш неправильної форми плям. У найбільш чисельної в околицях біологічної станції сибірської щипавки тіло низьке, сильно стисле латерально по всій довжині, включаючи голову. Під очима є дрібні роздвоєні шипики, занурені в шкіру. Від інших видів щипавок відрізняється більш довгим і низьким хвостовим стеблом (відношення його висоти до його довжини приблизно 1: 2, тоді як у щипавки азовської це співвідношення дорівнює приблизно 1: 1,2), більш близько посадженими один до одного передніми (ростральними) вусиками, великим числом великих латеральних плям (16-20 проти 12-16) і великим числом хребців (48-50 проти 41-43).

Щипавки поширені в річках, затоках, озерах і невеликих закритих водоймах на піщаних і замулених ґрунтах. Види, що мешкають симпатрично, здатні утворювати міжвидові поліплоїдні гібриди і існувати в такому вигляді протягом багатьох поколінь. Ведуть малорухомий спосіб життя на мілководді, ховаючись під камінням або закопуючись в ґрунт. Живляться бентосом і дрібними придонними ракоподібними. Нерест порційний, починається в травні за температури води вище 16°С і триває більше місяця. Велика ікра діаметром близько 2-3 мм відкладається серед нитчастих водоростей. Плодючість до 3 тис. ікринок.


Щипавка роду Cobitis

 

Балтійська золотиста щипавка (Sabanejewia baltica)

Тіло в'юноподібне, низьке, сильно стиснене з боків, вкрите дуже дрібною лучкою і рясним шаром слизу; навколо нижнього рота три пари коротких вусиків; під орбітою ока у м'язах прихований невеличкий гострий шипик. Загальне забарвлення тіла світло-сіре або жовтувате на фоні якого вздовж гребеня спини та середньої частини боку розташовані по 11-12 великих овальних темних плям; між спинною та боковою серіями плям трапляються неправильні дрібні темні плямки. Від щипавок роду Cobitis відрізняється в забарвленні відсутністю 4-х специфічних поздовжніх зон крапок на боках тіла, наявністю у статевозрілих самців (при погляді зверху) симетричних Ф-подібних здуттів на боках середньої частини тіла попереду спинного плавця. Загальна довжина до 102 мм, стандартна – до 90 мм, маса до 5,2 г.

Живиться детритом та бентосними організмами. Нерест порційний в квітні-червні. Плодючість до 4 тис. ікринок 

Щипавка роду Sabanejewia

 

В'юн (Misgurnus fossilis)

В'юн набагато більший за щипавок і зазвичай сягає довжини 25 см; відома максимальна абсолютна довжина 32 см. Забарвлення жовтувато-буре, з боків тягнуться темні смужки, очі дуже маленькі, навколо рота розташовані 5 пар вусиків. Тіло в'юна здатне змієподібно згинатися практично по всій довжині – звідси і специфічний ундулюючий спосіб плавання або повзання дном.

В'юн населяє в основному закриті непротічні озера або зарослі стариці. Шкіра в'юна, покрита дуже дрібною лускою і великою кількістю слизу, який сприяє закопуванню риби в мул або густу водну рослинність. Малочутливий до нестачі кисню, тому що, як і всі представники родини (в тому числі і щипавки), може засвоювати його безпосередньо з повітря завдяки наявності додаткового органу дихання в кишечнику. У разі нестачі розчиненого у воді кисню риби піднімаються до поверхні і заковтують повітря ротом. Живиться донними безхребетними і детритом.

Нерест починається в травні при температурі води вище 16°С і триває до середини літа. Велика ікра, до 1,9 мм в діаметрі, відкладається на підводну рослинність, плодючість до 50 тис. ікринок.

В’юн

 

Слиж (Barbatula barbatula)

Невелика риба, завдовжки до 12 см. Відрізнити його від щипавок, подібних до нього за розмірами тіла і числу вусиків, можна за більш циліндричною формою тіла, не стисненою з боків головою, відсутністю шипиків під очима і більш строкатим забарвленням тіла нижче бічної лінії. Плавці жовтуваті або буруваті. Основний фон забарвлення коричнюватий. 

Живиться бентосом, споживає в основному дрібних личинок хірономід. Нерест порційний (близько 3 порцій), тривалий – з квітня по червень, за температури води більше 9-10°С. Ікра відкладається на мілководді на пісок  і водну рослинність, плодючість до 23 тис. ікринок.

Слиж

 

Європейський сом (Silurus glanis)

Сом віддає перевагу глибоким ямам і лише іноді заходить в прибережні неглибокі ділянки. Зовнішній вигляд риби своєрідний: дуже велика плоска голова з величезною пащею і 3 парами вусів, з яких 2 пари коротких вусиків розташовані на підборідді і пара дуже довгих товстих вусів – на рилі. Тіло сома видовжене, голе, покрите слизом, з маленьким спинним і дуже довгим анальним плавцями. Забарвлення дуже мінливе: колір спини і боків варіює від темного, майже чорного, до жовтувато-зеленого, на боках численні нечіткі дрібні плями жовтуватого і темного кольору, черево світле. Сом – найбільший представник місцевої іхтіофауни.

Його максимальна абсолютна довжина може сягати 5 м, а маса – 200 кг, але у наш час риби такого розміру трапляються вкрай рідко. Сом є однією з найбільш хижих риб і живиться головним чином рибою, а також іншою живністю – жабами, птахами, дрібними ссавцями. Взимку залягає в глибокі ями і не живиться взагалі.

Нерест одноразовий, відбувається наприкінці весни, коли температура води сягає 18-20°С. Участь у нересті приймає лише 1 пара риб. Сому притаманна турбота про потомство. Самець будує гніздо, що представляє собою очищену від мулу і сміття площадку, що влаштовується на мілководді серед рослинності або коренів очерету, оточену валиком зі старих рослин. Абсолютна плодючість сягає більше 500 тис. ікринок. Після ікрометання самці охороняють і аерують грудними плавцями кладку ікри аж до того, як вилуплені личинки перейдуть до самостійного живлення.

Європейський сом

 

Звичайна щука (Esox lucius)

Одним з найбільш значущих хижаків у наших водах є щука. Вона веде одиночний, в основному придонний спосіб життя. В скупчення щука збирається лише під час нересту і на зимівлю. У закритих або малопроточних водоймах вона часто тримається неглибоких місць, зарослих рослинністю, в річці уникає ділянок з помірною і швидкою течією.

Для щуки характерні видовжене мало стиснуте з боків тіло, довге рило, віднесені далеко назад до хвостового стебла спинний і анальний плавці, відсунуті на рівень середини тіла черевні плавці, а також грудні плавці, розташовані на одному рівні з черевними плавцями. Досягає загальної довжини (TL) 1,5 м. Риби, що перевищують метрову довжину, в даний час велика рідкість.

Жовтувато-зелене, дуже мінливе плямисте або смугасте забарвлення дозволяє щуці приховано сидіти в заростях водної рослинності або бути малопомітною на відкритих ділянках дна. Живиться рибою, в тому числі і меншими за розміром особинами свого виду. Стрілоподібна форма тіла дозволяє цьому хижакові розвивати велику швидкість в стрімких кидках на свою жертву із засідки у заростях. Великі зуби слугують щуці для схоплювання жертви, а неприрощена до істмусу зяброва мембрана дозволяє сильно розтягувати глотку риби при ковтанні, і часом досягає половини її власної довжини.

Щука нереститься однією з найперших серед наших риб (якщо не брати до уваги зимового нересту миня). Починається одноразовий нерест в березні, коли починає сходити лід, і триває в квітні. Ікра відкладається на торішню рослинність в мілководних (глибина 0,5-1 м) затишних місцях. Абсолютна плодючість у риб до 1 м довжиною сягає 400 тис. ікринок, у більших екземплярів – значно більше.

Звичайна щука

 

Минь (Lota lota)

Минь – єдиний прісноводний представник тріскоподібних, трапляється в місцях з чистою водою з кам'янистим або піщаним дном. Загальна довжина зазвичай не перевищує 50 см, хоча максимально відомий розмір становить 112 см. Характерною особливістю зовнішнього вигляду миня є наявність 1 вусика на підборідді. Тіло його покрите дуже дрібною, майже непомітною циклоїдною лускою, яка глибоко сидить в шкірі, що виділяє рясний слиз. Загальний колір темно-бурий з нечіткими жовтувато-охристими плямами, включаючи непарні плавці. Цей холодолюбний вид влітку значну частину часу проводить, ховаючись у нори і тому рідко трапляється в уловах.

Минь – єдина з наших риб, яка нереститься взимку, з грудня по лютий. Нерест одноразовий, завжди відбувається на піщаних або каменисто-галькових ґрунтах. Однак неклейка батіпелагічна ікра миня розвивається не на субстраті, а у підвішеному стані поблизу дна. Абсолютна плодючість дуже велика – близько мільйона дуже дрібних ікринок. А у великих екземплярів довжиною до 1 метра кількість відкладених ікринок може сягати 3 мільйонів.

Минь 

 

Південна багатоголкова колючка (Pungitius platygaster)

Дрібна рибка, загальна довжина колючки не перевищує 5-6 см, вирізняється наявністю 8-11 спинних колючок, відсутністю кіля на хвостовому стеблі і практично непомітними тонкими кістковими пластинками, розвиненими часто лише в передній частині тіла. Тіло помірно видовжене, невисоке, веретеноподібне, стиснуте з боків.

Живиться переважно бентосом, а також ікрою і молоддю інших риб.

До моменту нересту у самців загальний фон забарвлення сірий, мало відрізняється від самиць,  а потім стає вугільно-чорним, відливає синявою. Нерест у колючок порційний, відбувається з кінця квітня по травень-червень при температурі води вище 10-17 °С.  Дуже розвинена турбота про потомство: самець майстерно сплітає з дрібних обривків рослин кулясте гніздо з 2 отворами, підвішене на стеблах водної рослинності в товщі води. Після того як викльовуються личинки, самці колючок розбирають верхню частину гнізда, продовжуючи охороняти потомство в утвореній колисці. Абсолютна плодючість коливається від декількох десятків до 300 – 600 ікринок.

Багатоголкова колючка та її гніздо

 

Пухлощока морська голка (Syngnathus abaster)

Довжина цієї незвичайної за формою тіла риби в наших водах може досягати 15-16 см. Живе вона у всій товщі води на невеликих глибинах в малопроточних, зарослих макрофітами водах заток і водосховищ. Темно-зелене забарвлення і дуже довге тонке тіло забезпечують їй успішне маскування в гущі водної рослинності. Будучи поганим плавцем, морська голка, тіло якої до того ж ще огорнуто у жорсткий панцир з кісткових щитків, зазвичай вкрай повільно пересувається за допомогою ундуляції невеликого спинного плавця, а дуже маленький закруглений хвостовий плавець практично не бере участі в русі.

Типовий зоопланктофаг, в основному живиться нектобентичними ракоподібними і деякою мірою молоддю риб. Її беззубий піпеткоподібний верхній рот, розташований на вершині витягнутого в трубку рила, має велику всмоктувальну силу, що дозволяє засмоктувати дрібний зоопланктон.

Нерест порційний, відбувається з травня по серпень, переважно в червні-липні. У самців морської голки до моменту нересту на черевній стороні хвостовій частині тіла розвивається виводкова камера, яка добре помітна своєю довгою поздовжньої складкою. Запліднена ікра поміщається декількома самками в цю камеру, де під час виношування і відбувається її розвиток. Молодь ще деякий час після виходу з ікри продовжує ховатися в виводковій камері самця, поки не перейде до самостійного способу життя.

Пухлощока морська голка

 

Звичайний йорж (Gymnocephalus cernuus)

Типова придонна риба, практично весь час проводить на дні, де тримається зграйками, інколи піднімаючись в придонні або середні шари води. Веде переважно сутінковий і нічний спосіб життя. Довжина тіла йоржа не перевищує 20 см, зазвичай не більше 10-13 см.

Йорж відрізняється від інших наших окунеподібних риб зрощеними спинними плавцями з лише нерозгалуженими колючими променями в передньому і дуже великими порами в сейсмосенсорних каналах голови. Загальний тон забарвлення попелясто-сіруватий із зеленуватим відтінком. Шкіра виділяє багато слизу. 

Йорж звичайний віддає перевагу спокійним водам з повільною течією, часто трапляється в озерах з ключовою холодною водою, тому його ще називають озерним йоржем. Живиться зоопланктоном, бентосними організмами, а також у великій кількості поїдає ікру і молодь інших риб. Нерест порційний і розтягнутий у часі з квітня по травень. Ікрометання відбувається на пісок або каменисто-галькові ґрунти. Абсолютна плодючість звичайного йоржа до 100 тис. ікринок.

Звичайний йорж

 

Річковий окунь (Perca fluviatilis)

Річковий окунь легко розпізнається за горбатим верхнім профілем тіла, високим колючим першим спинним плавцем з чорною плямою в дистальній частині, відсутністю іклів. Забарвлений у зеленуваті кольори з 5-6 темними поперечними смугами і яскраво-помаранчевими грудним, анальним і хвостовим плавцями.

Населяє великі і дрібні річки, водосховища, озера і ставки. Великий хижий окунь виростає зазвичай до 30 см і важить до 1,2-4,8 кг; тримається біля дна в місцях, порослих рослинністю, або в ямах, де очікує на свою жертву. Дрібна форма окуня живе в мілководних заростях і живиться переважно зоопланктоном.

Нереститься рано, наприкінці березня – у квітні після вивільнення водойм від льоду за температури 5-8 °С. Абсолютна плодючість досягає 200-300 тис. ікринок і більше. Одноразові кладки ікри у вигляді довгих слизових стрічок вимічаються на мілководді серед водної рослинності. Молодь окуня (як і іншого хижака – щуки) встигає підрости до моменту вилуплення личинок пізно нерестуючих коропоподібних риб, якими він починає живитися.

Річковий окунь

 

Судак звичайний (Sander lucioperca)

Судак звичайний – велика хижа риба довжиною до 130 см та масою до 10 кг, що живе в річках, великих чистих водосховищах і озерах, частіше проточних. Веде переважно одиночний спосіб життя, а в молодому віці або в зимовий час, продовжуючи залишатися активним, збирається в невеликі зграйки. Віддає перевагу піщаному дну і великим глибинам, де дотримується глибоких ям і вирів. Від окуня відрізняється більш прогонистим тілом з пологим верхнім профілем, наявністю великих зубів на щелепах і піднебінних кістках, 10-12 темними поперечними смугами на боках і світлими черевними і анальним плавцями (рис.2.22). Нереститься одноразово в травні-червні за температури води 15-16°С, як правило парами. Абсолютна плодючість дуже висока – від 200 тис. до мільйона ікринок. Ікра відкладається в гнізда, що споруджуються самцем з торішніх рослин на розчищеному дні, і охороняється ним до вилуплення молоді.

Звичайний судак

 

Кавказька кніповичія (Кпіроwitschia caucasica)

Цей вид у басейні Сіверського Дінця вперше знайдений саме в руслі неподалік біологічної станції університету у 2009 році.

Найбільша довжина тіла 4-5 см, тривалість життя до 2 років. Тіло невисоке, відносно товсте, валькувате. Хвостовий плавець заокруглений. Вздовж середини боків тіла є низка досить великих темних плям.

Живиться переважно зоопланктоном та дрібними личинками комах, оскільки має плавальний міхур і може легко пересуватися у товщі води.

Нерест порційний, проходить за температури води 12-25°С. І самець, і самиця мають шлюбне забарвлення. Самець влаштовує гніздо, розчищаючи місце під мушлями, камінням чи корчами, після відкладання ікри на «стелю» гнізда однією або декількома самицями він її запліднює і охороняє та вентилює до виведення личинок. Плодючість до 1,5 тис. ікринок.

Кавказька кніповичія

 

Бичок-пісочник (Neogobius fluviatilis)

Найбільша довжина тіла до 20 см, у річках і невеликих водоймах –  значно менша. Тіло видовжене, відносно невисоке, дещо сплющене з боків. Черевний диск звичайно не заходить за анальний отвір. Загальний тон забарвлення тіла світло-коричневий з невеликими темними плямами на боках, з косою темною смугою перед оком, а у особин, що мешкають на піщаних ґрунтах тіло часто зовсім майже не пігментоване. Другий спинний плавець звужується у напрямку хвоста.

Мешкає поблизу берегів в дрібних слабопроточних затоках на піщаних і піщано-мулистих ґрунтах з великою кількістю детриту і рослин, хоча самих заростей уникає, часто трапляється і на мілководдях на течії, але не на значній.

Живиться червами, ракоподібними, личинками комах, дрібними молюсками. Нерест тривалий, порційний, ікра відкладається самицями у гнізда, які охороняються самцями. Плодючість до 1,5 тис. ікринок.

Бичок-пісочник

 

Західний тупоносий бичок (Proterorhinus semilunaris)

Найбільша довжина тіла 9 см, зазвичай набагато менша. Рот відносно маленький, по боках тіла неправильної форми смуги, крапки та плямки. Надає перевагу малопроточним мілководним затокам, багатим детритом, які зарослі великою кількістю зануреної вищої водної рослинності, але іноді трапляється у заростях в місцях з досить сильною течією. Єдиний з бичків, що дуже прив'язаний до заростей макрофітів. Характерною його особливістю є порівняно велика голова самців та подовжені у вузькі трубочки передні ніздрі, що інколи звисають за передній край рила.

Живиться дрібними безхребетними бентосу. Ікра відкладається під каміння, стулки молюсків, інші донні предмети і активно охороняється самцем. Нерест тривалий, порційний, плодючість до 800 ікринок.

Тупоносий бичок

 

Загальна характеристика риб у зв'язку з їх способом життя

За особливостями просторового розподілу, який проявляється і у притаманності риб до того чи іншого біотопу, і переважної активності риб в різних водних шарах, більшому або меншому тяжінні риб до водної поверхні, середньої товщі води, придонного шару або безпосередньо до дна, види можна об'єднати в декілька груп. Розглянемо риб околиць біологічної станції пелагічного, придонно-пелагічного, придонного і донного комплексів, а також риб, які мешкають у заростях. Деякі види риб можуть бути віднесені до декількох комплексів. 

Пелагічні види трапляються в широкому діапазоні глибин водної товщі – біля поверхні, у середніх шарах і поблизу дна. До цих видів можна віднести верховодку, верховку, товстолобиків, краснопірку, білизну, синця. Для цих риб, які ведуть досить активний спосіб життя, властиве стисле з боків, прогонисте або середньої висоти тіло, іноді з розвиненим вентральним кілем, сильно виїмчастим хвостовим плавцем, а також світлим або сріблястим загальним забарвленням з темною спинкою. Подібні морфологічні особливості сприяють більшій мобільності риб, які проводять значну частину часу в товщі або біля поверхні води, і роблять їх менш помітними для хижаків як знизу, так і зверху.

Придонно-пелагічні види більш прив'язані до ґрунту або до заростей макрофітів, ніж типово пелагічні риби. Разом з тим, глибоко виїмчастий задній край хвостового плавця і стисле з боків тіло видають в них досить активних плавців, які проводять багато часу в русі. До риб придонно-пелагічного комплексу можемо віднести гірчака, ляща, клепця, плоскирку, плітку, головня, в’язя і яльця. Їм значною мірою, як і пелагічним рибам, притаманне сріблясто-біле забарвлення боків, іноді жовтіюче (як у в’язя) або таке, що темніє  з віком (як у ляща).

Придонні види. Більш темне забарвлення тіла жовтих, зелених і сірих відтінків, нерідко плямисте або поперечно-смугасте, притаманне придонним рибам. Живуть вони в основному поблизу дна, але трапляються також в товщі води і навіть біля поверхні. Для цих видів важливо бути непомітними на тлі забарвлення дна або водної рослинності, залишаючись непомітними для риб зверху або збоку. До придонних риб можна віднести окуня, судака, щуку, білого амура, підуста, сазана, карасів, лина та кавказьку кніповичію.

Донні види представлені такими типовими, за зовнішнім виглядом і, більшою мірою, малоактивними в русі видами як пічкури, в'юн, щипавки, слиж, сом, минь, бички – пісочник та тупоносий. Ці види значну частину життя проводять в безпосередньому контакті з поверхнею дна, де найчастіше лежать нерухомо, а деякі види – зарившись в ґрунт. Більшість з них взагалі не мають плавального міхура. Їх пересування зазвичай пов'язане з невеликими відстанями. Задній край їх хвостового плавця усічений або дещо закруглений, а в забарвленні їх латеральної поверхні, як правило, відсутня дзеркальна сріблястість і часто переважають темні тони.

Досить специфічна форма тіла у таких донних видів, як сом звичайний, минь, західний тупоносий бичок, бичок-пісочник: з великою приплющеною дорсовентрально головою і стисненим латерально у хвостовій частині тілом.

Риби заростей. До комплексу видів, що тяжіють до заростей макрофітів, відносять досить повільну пухлощоку морську голку, яку можна легко зловити голими руками, а також південну багатоголкову колючку, краснопірку, гірчака, тупоносого бичка, дрібну форму окуня. Крім того, надає перевагу перебуванню у заростях молодь плітки та  щуки. 

 

Аборигени та вселенці. Біологічні інвазії

Переважна більшість видів місцевої іхтіофауни є автохтонними або аборигенними, тобто такими, що мешкають в межах свого історичного (анцестрального) ареалу. У донних відкладеннях водних об’єктів басейну  Сіверського Дінця можна зустріти рештки предків цих риб. Разом з тим, за останні півстоліття видовий склад риб в басейні Сіверського Дінця у районі біостанції досить помітно змінився. Особливо швидко ці зміни відбувалися, починаючи з 70-х років ХХ століття, у зв'язку із зарегулюванням стоку річки греблями і водосховищами, створенням штучних каналів, які механічно усунули природні бар'єри між річковими системами, а також у зв'язку з появою декількох нових об'єктів у аквакультурі. Таких видів у водних об’єктах поблизу біологічної станції університету можна зустріти 13.

Взагалі ж у річковому басейні Сіверського Дінця в межах України за останні 150 років зареєстровано 18 чужорідних видів риб (27 % іхтіофауни). В сучасній іхтіофауні цієї ділянки басейну вони представлені 15 видами (26 % від сучасної фауни риб), із яких 9 видів (16 %): веслоніс Polyodon spathula, амур білий Ctenopharyngodon idella, карасі – китайський Carassius auratus та сріблястий Carassius gibelio, товстолоби – строкатий Aristichthys nobilis та білий Hypophthalmichthis molitrix, чебачок амурський Pseudorasbora parva, сом канальний Ictalurus punctatus та сонячний окунь Lepomis gibbosus є чужорідними загалом для фауни України. Шість видів (10 %) – вугор європейський Anguilla аnguilla, тюлька чорноморсько-азовська Clupeonella cultriventris, колючка південна багатоголкова Pungitius platygaster, пухлощока риба-голка Syngnathus abaster, кніповичія кавказька Knipowitschia caucasica та бичок-головач Ponticola kessleri є вселенцями у басейн, але вони належать до аборигенної іхтіофауни України.

Три види, чужорідні для фауни України, є штучними вселенцями:  буфало великоротий Ictiobus cyprinellus, пелядь Coregonus peled та гамбузія хольбрукська Gambusia holbrooki. Вони не змогли натуралізуватися у басейні Сіверського Дінця і без штучної підтримки чисельності зникли зі складу іхтіофауни.

Тюлька чорноморсько-азовська, колючка мала південна, пухлощока риба-голка та бичок-головач до басейну потрапили як наслідок саморозселення, обумовленого людською діяльністю; а чебачок амурський, сонячний окунь та кніповичія кавказька – в результаті ненавмисної інтродукції, вірогідніше, з рибопосадковим матеріалом. Інші 8 видів з'явились в результаті цілеспрямованого переселення людиною. З них чисельність та розповсюдження 6 видів (понад 10% сучасної іхтіофауни) на сьогодні підтримуються лише шляхом штучного вселення.

 

Види риб околиць біостанції, які мають природоохоронний статус

Поряд з інтенсивною інвазією нових риб спостерігається скорочення, а іноді і повне зникнення не тільки прохідних видів, що нагулювалися у морі, а для розмноження піднімалися в верхів'я річок, а й деяких туводних (осілих) риб. До Червоної книги України (2009 р.) внесено 6 видів, які інколи трапляються біля біологічної станції – українська мінога, звичайний карась, ялець Данилевського, волзький підуст, сибірська щипавка і минь, а також три види, які раніше траплялися у водоймах в околицях біологічної станції, а тепер зникли: російська бистрянка, озерна мересниця та йорж-носар. 

18 видів: українська мінога, європейський гірчак (у складі виду Rhodeus sericeus), звичайний карась, донський білоперий пічкур (у складі виду Romanogobio albipinnatus), білизна (як Aspius aspius), синець, клепець, волзький підуст (у складі виду Chondrostoma nasus), вівсянка, звичайна щипавка, в’юн, балтійська золотиста щипавка (у складі виду Sabanejewia aurata), європейський слиж, європейський сом, південна багатоголкова колючка, пухлощока риба-голка, бичок-пісочник та західний тупоносий бичок (у складі виду Proterorhinus marmoratus) занесені до Додатку ІІІ ратифікованої Україною Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі («Бернської конвенції»).

У переліку тварин, що потребують особливої охорони на території Харківської області (регіональному «Червоному списку», 2018 р.) фігурують ще 5 видів риб, що трапляються у районі біологічної станції – синець, клепець, в’язь, північна золотиста щипавка та європейський слиж.