III. Pisces-07. Actinopterygii (II): Euteleostei до Istiophoriformes


     

 

Дмитро Шабанов, Марина Кравченко. 
Online-курс зоології хребетних (у стані редагування)

 

I. Vertebrates Zoology
II. Архаїчні групи: Acraniata, Tunicata, Agnatha
III. Pisces

Actinopterygii (II): Euteleostei до Istiophoriformes

IV. Amphibia sensu lato
V. Reptilia sensu lato
VI. Клас Aves
VII. Клас Mammalia

III.06. Actinopterygii (I): от Polypteriformes до Gymnotiformes   III.08. Actinopterygii (III): Percomorpha від Anabantiformes до Tetraodontiformes

 

Когорта Euteleostei — Справжні кісткові риби

Надряд Protacanthopterygii — Протакантоптерігії

Ряд Salmoniformes — Лососеподібні

Багато хто з представників ряду має виключно високе промислове значення. Це — червона риба, яка є також джерелом червоної ікри. Систематика лососевих дуже заплутана; до багатьох видів можуть відноситься різні форми, що відрізняються, наприклад, по тому, є вони прохідними або осілими.

Червона риба — безсумнівний делікатес. Непрохідні форми лососів називаються форелями. Прохідні (анадромні) форми, піднімаючись до місць нересту, можуть здійснювати ефектні стрибки.

Нерест зазвичай відбувається один раз в житті. Перед нерестом риби можуть зазнавати ефектні зміни, особливо яскраво виражені у горбуші (Oncorhynchus gorbuscha), широко розповсюдженого на Далекому Сході виду.

Ряд Esociformes — Щукоподібні 

Щуки — прісноводні хижаки досить великих розмірів (звичайна щука, Esox lucius, досягає 1,4 м.), умбри — невеликі придонні риби.

Ряд Ateleopodiformes — Ателеоподоподібні

Глибоководні малорухливі риби, переважно харчуються мертвими залишками інших організмів. 

Ряд Aulopiformes — Авлопоподібні

Ряд морських риб, відомих ще з крейдяного періоду. Відрізняються від всіх інших груп своєрідною будовою зябрового апарату. Характерний великий рот, глибоко прорізаний хвостовий плавець. Для багатьох видів характерний синхронний гермафродитизм (одночасне виконання чоловічих і жіночих функцій). Кілька родин ведуть придонний спосіб життя.

Ряд Myctophiformes — Міктофоподібні

Ряд морських глибоководних риб. Голова і тіло сплощені з боків, рот великий, є жировий плавець. Дрібні або невеликі стайні риби, що сумарно мають значну біомасу. Вночі багато хто з них можуть підійматися до поверхні. Завдяки високій чисельності та вертикальним переміщенням грають дуже значну роль в харчових ланцюжках в океані. 2 родини, 33 родів, 246 видів.

Ряд Lampriformes — Лампридоподібні

Морський ряд. За формою тіла кілька родин мають високі, стиснуті з боків тіла і симетричний хвостовий плавець, кілька — довготілі з асиметричним плавцем.

Lampris guttatus — звичайний опах (сонячна риба) є єдиною відомою рибою, яка здатна до досконалої терморегуляції, яку порівнюють з такою у птахів та ссавців. Внутрішня температура тіла стабільно перевищує температуру середовища більше, ніж на 5 градусів. Ця риба сягає в довжину до 2 м., важить до 270 кг. і полює на дрібну рибу на глибині 100-400 метрів в усіх теплих морях. 

Найвідоміший представник ряду — оселедцевий король (Regalecus glesne). Це малорухливі риби з тілом, що нагадує ремінь, які часто сягають довжини близько 5 м., а іноді — навіть довжини в 11 м. (і є, таким чином, найдовшою кістковою рибою). Спинний плавник утворює помаранчевий гребінь на голові, що нагадує корону. З оселедцевим королем пов'язано багато з легенд про морського змія.

Ряд Gadiformes — Тріскоподібні

Ряд морських (за єдиним винятком миня, Lota lota) риб. Плавці розташовані як у окунеподібних (черевні під грудними), але за будовою такі ж, як у коропоподібних (м'які, без жорстких променів). До ряду відносяться багато важливих промислових видів риб.

Минь — Lota lota — прісноводна риба прісних вод Північної півкулі. Максимальна довжина — 120 см. Це єдина риба наших вод, яка нереститься взимку.

 

Серія Percomorpha

Підсерія Ophidiida

 

Підсерія Batrachoidida

Ряд Batrachoidiformes — Жабоподібні риби

Донні і придонні риби, в основному морські. Малорухливі хижаки з великою головою. Характерна здатність видавати звуки, в тому числі — дуже гучні. Риба-жаба (Opsanus tau), що мешкає у Атлантичного узбережжя Північної Америки, примітна здатністю видавати звуки, гучність яких перевищує 100 децибел (рівень, що викликає болісні відчуття).

 

Sanopus splendidus, чудова риба-жаба, дійсно красива.

Підсерія Gobiidae

Ряд Gobiiformes — Бичкоподібні

Чудовими представниками родини бичкових (Gobiidae) є стрибуни (Periophthalmus) — напівназемні риби мангрових заростей тропіків Старого Світу.

Багато бичків демонструють досить складну поведінку.

Підсерія Ovalentaria

Ovalentaria — верхівкова група кісткових риб. Це пучок з філогенетичних гілок, велика частина з яких трактується як ряди. Ще 8 гілок дуже близькі до точки розгалуження і поки що трактуються як 8 родин невизначеного положення (insertae sedis).

До родини Помацентрові (Pomacentridae) належать широко відомі риби-клоуни, або амфіпріони (Amphiprion). Ці територіальні риби живуть в мацаках актинії.

Ряд Mugiliformes — Кефалеподібні

Піленгас (Liza haematocheilus) — вид кефалі з Японського моря, який був успішно акліматизований в Чорному та Азовському морях. На жаль, він конкурує з автохтонними видами кефалі, такими, як сингіль.

Ряд Cichliformes — Цихлідоподібні

 

Ряд Blenniiformes — Собачкоподібні 

Найвідоміша родина Blenniidae — собачкові. Їх назва пов'язана з тим, що багато хто з них — територіальні риби, які самовіддано захищають індивідуальні ділянки від родичів. Морських собачок легко побачити на кам'янистих мілководдях Чорного моря.

 

Ряд Beloniformes — Сарганоподібні

Морські риби, для яких характерно подовжене тіло і витягнуті щелепи. Спинний і анальний плавники зрушені назад, до хвостового плавника. Звичайний сарган (Belone belone) — одна з чудових риб Чорного моря.

До цього ряду належить родина Exocoetidae — Летючі риби, пристосовані до ширяння над поверхнею води. На відео нижче летючі риби опинилися між двох небезпек: корифен (окунеподібних) знизу і фрегатів (пеліканоподібних) — зверху.

 

Ряд Cyprinodontiformes — Коропозубоподібні

Ряд, який включає переважно прісноводних дрібних риб, поширених у водоймах Америки, Азії та Африки. Багато є поширеними акваріумними та лабораторними тваринами. Хвостовий плавець закруглений або усічений. Часто самці яскраво відрізняються від самиць. Назва пов'язана з тим, що зовні ці риби нагадують коропових, але, на відміну від них, мають зуби на щелепах.

 

 

 

Ряд Istiophoriformes — Вітрильникоподібні

Представник родини Марлінові, або Вітрильники (Istiophoridae) ганяє косяк риб на відео, вміщеному на сторінку з характеристикою кісткових риб. Великі вітрильники можуть перевищувати в довжину 4 метри.

 

 

Коментарі

Картинка користувача baranowiktor.

Что в копеллах и копеинах (Characiniformes: Lebessianidae) действительно занятно, так это то, что нерест на надводные части гелофитов (полупогруженная растительнось) - далеко не обязательна, интересно, какой механизм включает "надводный нерест"? Уровень воды, ее мутность и температура ( чего можно было бы ожидать, согласись мы с М,Н. Ильиным, что нерест лебесиановых адаптация к обитанию в затопленых лесах) не запускают... А что тогда? Я не знаю. У Вас есть идеи зачем им такой нерест?

Дорогой Витя, я даже не знаю, о каком Ильине ты говоришь. Попробую рассуждать дилетантски. Выигрыш нереста на листе мне видится только в одном: икру не съедят водные хищники. Какие - не знаю. Их давление будет сильнее всего, если они едят икру и не едят (или менее эффективно едят) головастиков. Если нерест вариантивен, значит, иногда важнее уход от таких хищников, а иногда - другие приоритеты (экономия сил, уменьшение вероятности обсыхания икры и т.д.). Значит, должен быть переключатель, определяющий выбор одной из этих программ. Какой? Думаю, не мутность воды... Или наличие этого хищника, или наличие его характерных химических сигналов, или что-то еще, что я пока не могу придумать...